środa, 18 Lipiec 2018
Home / GRYFICE / Mistrz Zborowski przeczyta Bułhakowa

Mistrz Zborowski przeczyta Bułhakowa

Niezapomniany Longinus Podbipięta czy zawadiacki Haber w „CK Dezerterzy”, Jeden z najbardziej charakterystycznych aktorów polskiej sceny – Wiktor Zborowski przeczyta gryfickim czytelnikom fragmenty „Mistrza i Małgorzaty”. Na spotkanie zaprasza Biblioteka Publiczna w Gryficach. Zarezerwuj 13 października na spotkanie z mistrzem polskiej sceny teatralnej i filmowej.

Mistrz przeczyta „Mistrza”

Nie przeczytać choć raz w życiu „Mistrza i Małgorzaty” to jedno z największych czytelniczych zaniedbań. To jak odwiedzić Watykan nie zobaczyć kaplicy Sykstyńskiej. Gdy więc, można usłyszeć jedną z najwybitniejszych powieści XX wieku w wykonaniu mistrza polskiej sceny, którego osobowość i niebywały głos zbudowały wiele wybitnych kreacji w filmie i teatrze – to już wyjątkowa uczta. Na której koniecznie trzeba się odmeldować. 13 października podczas spotkania z czytelnikami w Bibliotece Publicznej w Gryficach – Wiktor Zborowski zabierze nas na „Patriarsze Prudy” i do siedziby Massolitu – moskiewskiego stowarzyszenia literatów, ale także na dwór Heroda Wielkiego i  Bal u Szatana. – To będzie wyjątkowe spotkanie mistrza z mistrzem. Wiktor Zborowski przeczyta obszerne fragmenty wybitnego dzieła Michaiła Bułhakowa. Będzie również czas na rozmowy, wspólne zdjęcia i autografy – mówi w rozmowie z Pulsem Miasta, Przemysław Kubalica.

Skazany na scenę

Gdy twoi dziadkowie poznali się grając w amatorskim przedstawieniu (babcia grała, dziadek był suflerem), twoim wujem jest wybitny polski aktor Jan Kobuszewski, a ciotką Hanna Zemrzuska zostajesz „skazany” na scenę. Tak żartobliwie mówi o sobie Wiktor Zborowski, którego kariera rozpoczęła się od roli inżyniera żartownisia w słynnym polskim serialu „Czterdziestolatek”, gdzie towarzyszył mu Krzysztof Majchrzak. Zborowski ukończył w 1973 roku Państwową Szkołę Teatralną w Warszawie. Popularność przyniosła mu rola Habera w niezapomnianym filmie Janusza Majewskiego „CK Dezerterzy”. Potem zagrał między innymi w popularnych komediach: „Kogiel mogiel” i „Galimatias czyli Kogiel Mogiel 2” Romana Załuskiego, w „Sztuce kochania” i „Kuchni polskiej” Jacka Bromskiego, „Goodbye Rockefeler”. Wielką sympatię widzów przyniosła mu osławiona rola Longinusa Podbipięty w superprodukcji Jerzego Hoffmana „Ogniem i mieczem”. Jak mówił o nim reżyser: Rolą Podbipięty zrobił nam wszystkim wielki prezent. Wiktor zewnętrznie podobny jest do Sienkiewiczowskiego bohatera, jeśli zaś chodzi o osobowość, jest jego całkowitym przeciwieństwem. Zdaniem Zagłoby Podbipięta obdarzony jest wszelkimi cechami – poza dowcipem i inteligencją. U Zborowskiego te właśnie cechy są dominujące. Jest tryskającym gejzerem humoru. Choć wcale nie sprawia takiego wrażenia – zdradzał w jednej z rozmów Jerzy Hoffman.

Puls Miasta/Gryfickie.info

Sprawdź także

Tragedia na plaży w Niechorzu. Utonął 29 – letni mężczyzna. Jego towarzysza cudem udało się ocalić

Dramatyczne wypadki rozegrały się w sobotę około godziny 13.00 na niestrzeżonym odcinku plaży w Niechorzu. …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.