wtorek, 17 Wrzesień 2019
Home / BROJCE / Pełna mobilizacja! Idziemy do szkoły!

Pełna mobilizacja! Idziemy do szkoły!

Gotowe tornistry, zeszyty, kredki. Dla kilku tysięcy pierwszoklasistów to był ostatni weekend przed wielką przygodą! 4 września w poniedziałek usłyszą swój pierwszy dzwonek. Witaj szkoło, ale jaka? To pytanie, które towarzyszy rodzicom i uczniom w całej Polsce. Dzieci wystartują w 8 – letniej szkole, rozpocznie się także wygaszanie gimnazjów.

Nadia czeka na dzwonek

Okazały czerwono – granatowy tornister z wizerunkiem Myszki Minnie stoi przy biurku Nadii, na którym już za chwilę będzie rozwiązywała szkolne zadania. 6- latka jest pierwszym rocznikiem, który rozpocznie naukę w systemie 8 – letnim. Wyprawka poukładana skrzętnie w szufladach. Są kredki, zeszyty, piórnik też z Minnie –  nie Miki poprawia grzecznie Nadia. Bo przecież Miki do chłopiec. Więc ona ma wersję dla dziewczyn. W klasie będzie uczyć się z kilkoma koleżankami z zerówki. To ostatni weekend przez najdłuższą przygodą życia. Starszej o 4 lata Laurze już tak nie spieszy się do szkoły. W tym roku zacznie czwartą klasę, a Ula, z którą kolegują się obydwie siostry idzie już do piątej. A tu wiadomo – nowe przedmioty, dużo lekcji, trzeba sobie radzić. W odróżnieniu jednak od starszych roczników, dziewczynki spędzą w jednej z trzebiatowskich szkół osiem lat. Po szóstej klasie nie będą zdawały egzaminu do gimnazjum, bo te od 1 września wchodzą zgodnie z ustawą MEN w fazę wygaszania. Naukę w powiatowych gimnazjach dokończą jeszcze uczniowie drugich i trzecich klas. Potem szkoły przestaną istnieć, bądź zostaną wchłonięte w strukturę gminnych podstawówek.

Mamy tremę

Jestem przerażona jak to będzie. Synek zaś chyba nie jest do końca świadomy, tego co go czeka – mówi Beata Krupa z Trzebiatowa. Wyprawka już gotowa, tornister czeka. Wydatków było nie mało, bo zestaw dla pierwszaka to zakupy na około 400 – 600 złotych. Prócz rzeczy niezbędnych do pracy w szkole, tornister, strój do gimnastyki a także odzież, na co dzień. Średnio na wyposażenie do pierwszej klasy rodzice wydawali od 200 – 500 złotych. Sporo osób robiło zakupy znacznie wcześniej, zwłaszcza, gdy do szkoły trzeba wyprawić nie tylko jedno dziecko. Wiele osób zaopatrywało się w hurtowniach lub polowało na okazje. Zakupom towarzyszyły niemałe emocje. – Dla Nadusi to bardzo ważny dzień i widzę jak nieustannie przekłada kredki i mazaki, układa zeszyty w szufladzie, sprawdza czy wszystko jest. Ona jest bardzo przejęta, choć zna trochę klimat szkoły z opowieść Laury i koleżanek – tłumaczy Joanna Domańska, w rozmowie z Pulsem Miasta. Atmosfera przygotowań udzieliła się wszystkim, choć mama Nadii trzy lata temu wyprawiała do szkoły pierwszą z córek. – Trema przed „pierwszym razem” i wzruszenie są zawsze, bez względu na to, ile razy przeżyje się podobną sytuację – dodaje pani Joanna.

Pierwszy dzwonek

W większości szkół podstawowych Powiatu Gryfickiego rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 4 września o godzinie 9.00. Jaki to będzie poniedziałek? Czy spokojny dla wszystkich? Środowiska związkowe i nauczycielskie zapowiadają protesty w całej Polsce. Przypomnijmy, od 1 września w ośmioletniej szkole podstawowej rozpoczną naukę pierwsi uczniowie klasy VII (absolwenci klasy VI dotychczasowej sześcioletniej szkoły podstawowej). To właśnie ten rocznik w 2018 będzie pierwszym, który rozpocznie naukę w klasie ósmej. W szkole podstawowej w klasach I-IV będzie prowadzona edukacja wczesnoszkolna – tzw. poziom podstawowy, natomiast w klasach V-VIII – poziom gimnazjalny.

 Puls Miasta/Gryfickie.info

Sprawdź także

Nabór rozpoczęty – Red Swing Low zaprasza do wzięcia udziału w wielkiej przygodzie

Gryficka Orkiestra Red Swing Low zaprasza do wzięcia udziału w przygodzie, która może okazać się …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.