poniedziałek, 16 Wrzesień 2019
Home / GRYFICE / Młodzi chcą pracować. Reportaż uczestników Akademii Młodego Dziennikarza im. Iwony Borkowskiej

Młodzi chcą pracować. Reportaż uczestników Akademii Młodego Dziennikarza im. Iwony Borkowskiej

 Praca sezonowa dla młodzieży to jedno z wielu zagadnień, o których w XXI wieku mówi się coraz częściej.Biorąc pod uwagę wzrost znaczenia możliwości zarabiania pieniędzy przez nastolatków, możemy zaryzykować tezę, że jest to jednym z przejawów rozkwitniętego kapitalizmu.

 

Praca ma wartość

Aby poznać opinie na ten temat, zwróciliśmy się bezpośrednio z prośbą o wypowiedzi do przedstawicieli wspomnianej grupy społecznej, nie tylko z Polski, ale nawet z zagranicy.

Kamila Pasternak, lat 16, zatrudniona w sklepie z biżuterią

Zapytaliśmy, czy jest zadowolona z tej pracy: „Tak, bo można sobie zarobić, zdobyć doświadczenie i spędzamy wakacje robiąc cos pożytecznego, a nie się obijając. Z pracodawcą jest super, zawsze można do niego iść z jakimś problemem, a z klientami bywa różnie – niektórzy bywają chamscy i wybredni, ale przeważają mili, uprzejmi i zadowoleni. Z zarobków jestem bardzo zadowolona i przeznaczę je na swoje zachcianki, głównie na kosmetyki i ciuchy.”

Klaudia Pasternak, lat 18, pracująca w małej gastronomii:

 „Uważam, że takie spędzenie czasu jest dobrym pomysłem, gdyż uczy nas odpowiedzialności i przygotowuje do kolejnych etapów życia. Moi pracodawcy są wyrozumiali i bardzo dobrze się z nimi dogaduję. Wszyscy moi współpracownicy tworzą zgrany team. Z reguły klienci też nie stwarzają większych problemów. Jestem zadowolona z zarobków. W obecnej chwili nie wiem, na co je wydam.”

Krystian, lat 19:

„Pracowałem w salonie gier, byłem zadowolony z tej pracy ze względu na zazwyczaj pozytywne nastawienie ludzi, w końcu przychodzili do mnie, aby skorzystać z tamtejszych źródeł rozrywki. Uważam, że praca sezonowa jest dobra ze względu na to, że można szybciej przyzwyczaić się do godzin pracy, jakie będziemy przepracowywać po skończeniu szkoły a także jest to pewna możliwość podszkolenia swoich umiejętności w zależności, w jakiej branży kto się zatrudnia. Współpraca z pracodawcą była iście miodna, pracodawca nie skąpił w żartach i cierpliwie podchodził do każdej sprawy, nieraz rozmawiałem z klientami o różnych sprawach, niekoniecznie dotyczących pracy. Jestem zadowolony z zarobków, 2500 zł + premia 15% to dla mnie całkiem w porządku, oczywiście jak ktoś ma ambicje, to może szukać pracy o wyższych zarobkach. Pieniądze można przeznaczyć na cokolwiek, na przykład na wyjazd. W zeszłym roku pieniądze przeznaczyłem na aparat i w tym roku chciałem dokupić obiektyw do portretów.”

Entuzjastów nie brakuje

Klaudia, lat 18:

„Podczas tych wakacji zdecydowałam się na pracę w lodziarni. Po dwóch tygodniach mogę stwierdzić, że jestem bardzo zadowolona, że wybrałam akurat to zajęcie. Mam dobre relacje ze współpracownikami, jak też z szefową. W pracy zawsze mogę liczyć na przyjemną atmosferę, co bardzo ułatwia wykonywanie różnych zajęć. Ogólnie, uważam, że praca sezonowa to bardzo dobre wyjście dla młodzieży. Wielu z nas po prostu nudzi się w domu, ponieważ nie ma zaplanowanych wakacji, niektórzy chcą sobie zarobić na wymarzony wyjazd, komputer, czy zwyczajnie na ciuszki i kosmetyki. Niezależnie od motywacji myślę, że warto iść do wakacyjnej pracy, bo uczy ona odpowiedzialności i ukazuje wartość pieniądza oraz z jakim trudem się go otrzymuje. Osobiście jestem zadowolona z moich zarobków i zamierzam przeznaczyć je na uwielbiane przeze mnie książki, a także na odnowienie swojej garderoby.”

Nie zawsze można

Nie wszyscy jednak mogą podejmować się pracy sezonowej. Kolejna osoba zapytana przez nas (Asia, lat 19), odpowiada czym zajęłaby się, gdyby nie przeszkody natury zdrowotnej: „Gdybym mogła to pracowałabym na przykład na jakimś obozie jako opiekun lubię dzieci i lubię się z nimi bawić, pomagać im.”

A co za Wielką Wodą?

W różnych rejonach świata zagadnienie pracy sezonowej wygląda inaczej. Specjalnie dla naszych czytelników postaraliśmy się o informacje na ten temat ze Stanów Zjednoczonych Ameryki z pierwszej ręki. Zapytaliśmy naszego rodaka. czy praca sezonowa dla młodzieży jest tam bardzo popularna:

 (Paweł, Karolina Północna): „Tak, szczególnie uczniowie, jak kończą semestr, to pracują latem. Młodzież pracuje najczęściej w restauracjach. Inne zawody potrzebują doświadczenia – którego młodzież nie ma. W Stanach wolno pracować od 15 – go roku życia, ale najczęściej pracuję się od 16 – go/17 – go. Do 18 – go roku życia nie wolno pracować więcej jak 40 godzin w tygodniu. I zazwyczaj zarabia się 8 dolarów na godzinę.” Rozmówca, zapytany o powody podejmowania pracy – czy tylko ze względu na zarobek, czy może przez presję społeczną, odpowiada: „Tylko żeby zarobić – nie ma presji społeczeństwa.” Dowiedzieliśmy się także, jakie prace sezonowe wykonywał: „Byłem ratownikiem wodnym i pracowałem przy tworzeniu reklam internetowych. Najbardziej opłaca się pracować na samozatrudnieniu, ale nie wszyscy mają motywację, żeby pracować codziennie –  a jak się mniej pracuje, to się mniej zarabia. Najciekawszą pracą była też moja, bo najwięcej się nauczyłem w ten sposób.” Na koniec padło ważne pytanie: Czy polecasz młodzieży pracę sezonową? „Tak, polecam”.

Podsumowując, motywacji do podejmowania pracy zarobkowej w tak młodym wieku jest wiele. Począwszy od zaspokojenia realnych potrzeb życiowych, przez chęć zarobienia na własne zachcianki czy działanie presji społeczeństwa (w tym rówieśników), do której często nie przyznajemy się sami przed sobą, po chęć zdobycia pierwszych doświadczeń, wyrwania się z domu czy może nawet (być może najciekawsze)  – przeżycia przygody. Każdy kowalem swego losu. Młodzież pracująca w bądź co bądź, przypadkowych zawodach, niewymagających kwalifikacji, może przekonać się, jak ważne jest, aby iść wytyczoną przez siebie drogą po to, aby w dorosłym życiu robić dokładnie to, o czym marzymy. Nie zaś to, co jest pod ręką.

Redakcja artykułu: Róża Michalina Rudolf

Przygotowanie materiału: Marcin Barański

 

 

 

Sprawdź także

Śladami Norbertanów w Pałacu nad Młynówką

Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury zaprasza na cykl spotkań w ramach zadania – Śladami Norbertanów. 18 września:”Spotkanie …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.