wtorek, 17 Lipiec 2018
Home / KARNICE / Sołtys Węgorzyna rezygnuje

Sołtys Węgorzyna rezygnuje

Nie było dobrej współpracy ani dobrej woli ze strony urzędu i pana wójta – mówi Maria Kusarek, sołtys Węgorzyna, która kilka dni temu złożyła rezygnację. Bezsilność, lekceważenie, marginalizacja – tak opisuje swoje półroczne kontakty z wójtem – była już sołtyska.

Kością w gardle

– Od pierwszej godziny właściwie była przeszkodą dla pana wójta, który stawiał na inną kandydatkę, a przegrała dużą ilością głosów. Nie byłam człowiekiem pana wójta, więc od początku wypychano mnie poza nawias. Nie informowano, nie zapraszano. Nie odpowiadano na moje pisma, wnioski, prośby – mówi Maria Kusarek, która kilka dni temu zrezygnowała z funkcji sołtysa Węgorzyna. – Nie wytrzymałam psychicznie tej sytuacji. Nie było żadnej woli współpracy. Choć od początku próbowałam aktywizować i integrować mieszkańców wykorzystując pomieszczenia świetlicy wiejskiej. Niestety parokrotnie mi odmówiono z nieuzasadnionych powodów – mówi sołtyska.

Jako jeden z wielu przykładów na brak współpracy z wójtem wspomina okoliczności organizacji Dnia Dziecka w sołectwie. – Napisałam dwa pisma, by z funduszu sołeckiego wójt zakupił nam grilla i ławki, bo nawet nie było gdzie usiąść. W planach była organizacja warsztatów kulinarnych. Niestety bezskutecznie, gdyby nie pomoc Henryka Prajsa, który wypożyczył nam grill, nasza impreza nie odbyłaby się. – wspomina pani Maria wskazując, że wójt blokował fundusz sołecki w ubiegłym roku. – Nie jest fair zachęcanie mieszkańców do tworzenia wniosków dotyczących funduszu sołeckiego wiedząc że i tak nie zostanie on zrealizowany. Potwierdził to wójt w zeszłym roku, i wszystko
wskazuje na to, że sytuacja się powtórzy – dodaje.

Z bezsilności

Wójt Lech Puzdrowski oszczędnie komentuje rezygnację Marii Kusarek. Twierdzi, że nie pracowało się najlepiej. – W programie wyborczym pani sołtys deklarowała pozyskiwanie środków zewnętrznych. Nic nie pozyskała, jestem ciekaw czy złożyła wnioski do programu Społecznik? Nikt nie blokował funduszu sołeckiego, ale środki które pochodzą z podatków nie są dostępne już 1 stycznia. Poza tym pieniądze dostają w pierwszej kolejności te sołectwa, które realizują inwestycje np. budują chodnik – mówi wójt Karnic. – O programie Społecznik dowiedziałam się sama. Pojechałam do Gryfic na spotkanie informacyjne, a tam widzę wszyscy sołtysi. Potem zorganizowano takie spotkanie z animatorem w Karnicach. Wszystkich sołtysów zaproszono, poza mną. Ale byłam. Niestety nie zdążyłam złożyć papierów z powodu rezygnacji. Ten nieustanny opór ze strony samorządy był potworny. Nie można było doprosić się o proste rzeczy takie jak choćby dwie ławki, parę koszy czy barierki przy drodze ochronne przy wyjściu ze świetlicy. To wszystko zafundował sołectwu Powiat Gryficki, dziękuję serdecznie radnym Łukaszowi Czyrnemu i Januszowi Ławruszce – mówi Maria Kusarek.

Puls Miasta/Gryfickie.info

Sprawdź także

Fotowoltaika w pigułce, produkuj darmowy prąd ze słońca

Kilkaset osób w naszym regionie skorzystało już z oferty firmy piTERN, instalacje fotowoltaiczne coraz częściej …

24 komentarze

 1. Wójt łże i łatwo to udowodnić.

 2. Ta była pani Sołtys to jakaś histeria chodząca a ja czułam ze tak się to może skończyć gdy ona będzie tak postępować i słuchać tych cwaniaczków ze Stowarzyszenia dając się sobą wykorzystywać.

  • Z tymi „cwaniaczkami” to przesadziłaś Węgorzyco, to raczej nieudacznicy co jednak nie wyklucza tego, że ze strony gminy Pani Maria napotkała jedynie arogancję i chamstwo.

 3. te stowarzyszenie to jest jedna wielka banda niepozwalajaca na rozwoj wsi , pragna tylko pieniadze przytulac do kieszeni. i nic wiecej to akurat im najlepiej wychodzi bynajmniej tak było do tej pory.

 4. te stowarzyszenie to jest jedna banda nie pozwalająca na rozwój wsi, potrafią tylko pieniądze przytulać do kieszeni to akurat im najlepiej wychodzi bynajmniej tak było do tej pory.

 5. Większość z wypowiedzi byłej Pani sołtys to wyssane z palca brednie. Pani sołtys wyobrażała sobie że pstryknie palcami i wójt przebiegnie z pokłonem i spełni jej zachcianki. Niestety rzeczywistość jest bardziej brutalna. Tok rozumowania Pani sołtys mija się z rzeczywistością. Sołtys musi być cierpliwy i wykazać się własną inicjatywą. Trzeba zrealizować parę przedsięwzięć samemu przy pomocy społeczności, a sponsorzy i nie tylko sami zaoferuja pomoc. Dlaczego? Ano dlatego że dla nich każde wydarzenie może być dobrą reklamą. Nic nie ma za darmo. Z taką oto rzeczywistością nie mogła pogodzić się Pani sołtys i dlatego się wycofała. Pamiętajcie sołtysi to wy musicie wziąć sprawy w swoje ręce i jeśli was wyłaniają drzwiami to pchajcie się oknem. Taka to jest funkcja. Nie żądającie a negocjujcie. Sołtys to nie władza a jedynie funkcja społeczna. Trzeba mieć głowę na karku i twardą du…..e. Jeszcze jedna uwaga nie można traktować tej funkcji jako lans swojej osoby, wszystko co robisz, rób dla innych. Jeśli uważasz że jest inaczej to znak że ta funkcja nie jest dla ciebie. Z pozdrowieniami.

 6. ”Cwaniaczki” to jest najdelikatniejsze określenie, którego użyłam bo takich destruktorów doprowadzających do skłócania społeczeństwa nigdy wcześniej nie miało miejsca, przyjeżdżają knują kłamstwa opowiadają buntują ludzi, Sołtysową podpuszczali by zaogniać sytuacje wzburzać fale na spokojnym morzu, Sołtysowa oddala się niepotrzebnym emocjom zamiast współpracować jak pozostałe Sołectwa. Wybrała inna drogę z awanturnikami ze Stowarzyszenia Cerkwica to ja wyprowadzili na manowce, to było do przewidzenia ze stanie się tak szybciej niż przewidywali co niektórzy. Jeżdżą kanalie dookoła po innych miejscowościach robiąc to samo, żadna inwestycja im się nie podoba, bez powodu plują jadem nienawiści napuszczają ludzi na władze gminy, krytykują wszystko i wszystkich widać maja w tym ewidentny cel.

  • To określenie o kanaliach jednak bardziej pasuje do włodarzy a ty sam pewnie jesteś na ich garnuszku dlatego tak śmiało anonimowo oczerniasz.

   • Daj sobie spokój ze swoimi banałami węgorzyku a raczej leszczyku, może byś poszedł przykładem i jako uczciwy obywatel pierwszy podpisał się swoim nazwiskiem a inni dostosują reguły zabawy, proszę nie zwlekaj odwagi zamiast kłapać bezproduktywnie jęzorem.

    • Widzisz jak do czerwonego się przyznałeś swoim tchórzostwem.

     • Bredzisz jak potłuczony Józio i nie zmieniaj tematu zaś podaj swoją prawdziwą tożsamość to pogadamy leszczyku, będzie milej jak podam swoje. Wychodź z nory ważniaku.

     • Bredzisz jak potłuczony Józio i nie zmieniaj tematu zaś podaj swoją prawdziwą tożsamość to pogadamy leszczyku, będzie milej jak podam swoje. Wyłaź z nory ważniaku.

 7. cyt. (…) ” Nie można było doprosić się o proste rzeczy takie jak choćby dwie ławki, parę koszy czy barierki przy drodze ochronne przy wyjściu ze świetlicy. To wszystko zafundował sołectwu Powiat Gryficki, dziękuję serdecznie radnym Łukaszowi Czyrnemu i Januszowi Ławruszce – mówi Maria Kusarek.”

  Moje pytanie nr 1: jakim prawem radni powiatowi wykorzystują środki z Powiatu Gryfickiego na zakup tego typu urządzeń ? czy to już ich kampania wyborcza ? ciekawe co na ten temat powie szczecińska Izba Obrachunkowa.

  Moje pytanie nr 2: gdyby przyjąć że zakup tych urządzeń ze środków Powiatu nastąpił zgodnie z prawem (?), to za co dziękować, skoro działania te mieszczą się w zakresie obowiązków Powiatu ?

  Moje pytanie nr 3: jaki był całkowity koszt zafundowania tych urządzeń ?

  • Joanna przecie to na drodze powiatowej normalne że ławki się należą, to ich zadanie ale tylko tej sołtysce udało się doprowadzić do jego realizacji nawet jeśli wartością tego ostatecznie stała się reklama radnych to o tak dla tych mieszkańców to było ważne a gmina ich olała mimo ze te ławki od dwóch lat w funduszu planowali. Izba nie ma nic do tego zakup był zgodny z prawem.

 8. A przecież ta pani nie była ze stowarzyszenia. Pisze na fb ze tylko oni jej słuchali bo w gminie brak kultury i dobrego wychowania jest, a że sołtys nie był ich to ją lekceważyli. Normalka w tej gminie. Szkoda babki bo miała dobrą energię i ludzie za nią szli i dużo zrobili sami bez gminy, ale pewne rzeczy sołectwu się należą jak psu buda i dobrze ze o to walczyła.

 9. To była najlepsza sołtys w historii Węgorzyna, a w jej działaniach widać było troskę o wieś i jej mieszkańców!

 10. Trzeba się zastanowić ,bo chyba o czymś to świadczy skoro w gminie Karnice rezygnację z funkcji sołtysa składają dwie osoby.

 11. Jestem w szoku. Na dzisiejszym zebraniu okazało się, że pani Kusarek przez całe swoje urzędowanie nie złożyła nigdzie ani jednego wniosku o dofinansowanie. Mocna była tylko w gębie.

  • Sylwia zapytaj się obecnie wybranej sołtys przez jej rodzine zreszta ile złożyła wniosków o dofinansowanie przez 8 lat kadencji swojej poprzedniej albo zapytaj ile zamierza złożyć teraz😂. Przecież wiadomo, ale tobie zapewne nie wiadomo ze takie wnioski tworzy się i proceduje co najmniej kilka miesięcy i te wnioski i tak musza być popierane przez gminę w wielu przypadkach. Nie byłaś w szoku jak stara pani sołtys i teraz po raz kolejny wybrana przez rodzine nie zrobiła zupełnie nic. Tu przynajmniej widzieliśmy starania, załatwione ławki kupione kosze, próba stworzenia boiska, wspólne społeczne porządkowanie wsi. Ale wiadomo jak się jest sołtysem rodziny a nie wsi to rodzina pretensji mieć nie będzie.

  • To przynajmniej mocna była w gębie bo Tereska nie jest mocna w niczym….a nie zapomniałbym mocny ma elektorat w postaci rodziny. Nawet syna który tu nie mieszka ściągnęła z Kołobrzegu, ale kij ma dwa końce.

  • Moje urzędowanie było pół roku a siostry twojej osiem lat,
   więc rozlicz ją a mnie daj spokój.

 12. Chcecie poznać jak to były sołtys wg pana wójta chciał rozpuścić pieniądze z funduszu sołeckiego zapraszam na moją stronę mariakusarek@wp.pl

 13. Napisanie wniosku do konkursu na granty sołeckie zajęło mi dwa wieczory, nie dostaliśmy, ale przynajmniej próbowałem. Wniosek do programu społecznik zajął mi dwie godziny i to tylko dlatego, że się rąbnąłem i musiałem przepisywać, tym razem się udało i przyznano nam środki. Sołtysem jestem od ponad pół roku i wcześniej nie miałem żadnego doświadczenia w składaniu wniosków. Gdyby Pani z Węgorzyna naprawdę chciała coś zrobić, to by je też napisała i złożyła, a nie narzekała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.