czwartek, 20 Czerwiec 2019
Home / GRYFICE / „Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umieć” – protest w obronie sądów. Gryfice przemówiły!

„Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umieć” – protest w obronie sądów. Gryfice przemówiły!

– Dzień dobry drodzy spacerowicze, bo rozumiem, że Gryfice dziś na spacerze – jak mówił minister Błaszczak. Jesteśmy pod sądem, bo to jest nasz obowiązek – mówił do zabranych poseł na Sejm RP Borys Budka, który wziął udział w wieczornym, spontanicznym proteście mieszkańców Gryfic, którzy przyszli pod gryficki sąd rejonowy, solidaryzując się z protestującymi w całej Polsce. „Wolności kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem” – śpiewali zgromadzeni.

– Tu nie ma barw partyjnych. Nie dajcie sobie wmówić, że wymiar sprawiedliwości ma mieć barwy partyjne. Wymiar sprawiedliwości nie może być platformerski, nowoczesny, pisowski, pslowski. Gwarancją, żeby każdy z nas był równy w tym sądzie, który jest tu za nami, jest to, by politycy – czyli my wszyscy byli z dala od sądu. To zrozumieli kilkaset lat temu nasi przodkowie, to zrozumieli twórcy konstytucji amerykańskiej, twórcy konstytucji marcowej i konstytucji z 1997 roku. Niestety tej prostej rzeczy nie rozumie jeden człowiek, któremu się marzy, żeby było jak było. Bo przypomnę, że to w okresie PRL – u było tak, że Rada Państwa a więc polityczny organ wybierał gremium Sądu Najwyższego. I to w dodatku na pięcioletnią kadencję.

Wiecie dlaczego? Dlatego, żeby ten sędzia miał gdzieś z tyłu głowy, że jak będzie nie tak orzekał to wówczas za pięć lat go nie będzie w tym sądzie. Polska konstytucja przewiduje prostą zasadę – nieusuwalność sędziów. Nie dlatego, że są lepsi! Są dokładnie tacy, jak my tutaj. Ale niezawisłość sędziowska jest gwarantowana tym, że politycy nie będą mogli ich usuwać! Bo jeżeli jakikolwiek sędzia ma świadomość, że polityk może go ot tak zdmuchnąć to wówczas będzie się zastanawiał w momencie, kiedy wydaje wyrok. Będzie się zastanawiał czy komuś nie nadepnie na odcisk, będzie się zastanawiał czy spodoba się temu czy innemu posłowi, senatorowi, radnemu – mówił do licznej grupy mieszkańców, która w niedzielę spotkała się pod siedzibą sądu rejonowego – poseł Borys Budka.

– Trzy razy Veto! Gryfice w obronie sądów, Wszyscy razem pięści w górę! – te oraz wiele haseł skandowano w spontanicznej pikiecie pod gryfickim sądem, w które udział wzięli nie tylko mieszkańcy Gryfic. – Jesteśmy z Krakowa, mamy rodzinę właśnie tutaj. Musieliśmy tu dziś być. Chcemy pokazać rządzącym, że wbrew temu, co próbują mówić, jesteśmy zwykłymi obywatelami, nie jakąś postkomuną, nie „ubecją”, nie żadną kastą odrzuconych. Robimy to dla naszych dzieci, które są jeszcze małe, ale które są dziś tu z nami! – mówiła jedna z uczestniczek pikiety, w której udział wzięli również Olgierd Geblewicz, marszałek województwa, Artur Łącki radny sejmiku zachodniopomorskiego, poseł na Sejm RP Arkadiusz Marchewka. – Jestem tu od pierwszego dnia. Najpierw były nas dwie osoby, potem każdego dnia na znak protestu dołączały kolejne, dziś jest nas coraz więcej. Głos mi odbiera, wzruszenie ogromne. Jesteśmy jednością. Jednym głosem – mówiła Beata Katkowska, która wspólnie z Joanna Butyńską reprezentującą KOD od pierwszego dnia protestowały pod gryfickim sądem.

Sprawdź także

Karawana Kultury w Gryficach

Karawana Kultury to projekt wymiany kulturowej, który łączy rozmaite imprezy i przeróżnych uczestników. Cel imprezy …

12 komentarzy

 1. Każdy człowiek ma w życiu taki dzień, kiedy musi podjąć decyzję, z którą będzie żył do końca życia. I przed taką decyzją stoimy teraz. Jeżeli chcesz móc patrzeć w oczy swoim dzieciom, swojej rodzinie, przyjaciołom i wszystkim Polakom, to musisz podjąć decyzję czy chcesz aby sądownictwo było wolne i niezależne od wpływów politycznych, czy też zgadzasz się na uzależnienie sądów od polityków Dlatego wczoraj również byłam na manifestacji przed sądem w Gryficach. „Trzy razy weto”, „Chcemy weta”, „wolne sądy”, „wolne media”, – skandowali w niedzielę wieczorem przed sądem w Gryficach przeciwnicy reform mających uzależnić sądy i sędziów od polityków. Serce rośnie, kiedy widzę jak z każdym dniem jest nas co raz więcej. Wczoraj byli z nami także posłowie Borys Budka i Arkadiusz Marchewka, marszałek naszego województwa Olgierd Geblewicz, nasz były poseł Konstanty Oświęcimski oraz radny sejmiku wojewódzkiego Artur Łącki. Jednak wczoraj będąc jedną z wielu pośród tłumu zwykłych ludzi zadałam sobie pytanie: a gdzie są nasi lokalni politycy z PO, PSL,SLD ? Gdzie sa nasi samorządowcy – burmistrzowie, wójtowie i radni? Gdzie był wczoraj Starosta? Gdzie był przewodniczący Rady Powiatu – pan Gołuchowski? Gdzie byli radni powiatowi? Żadna z lokalnych gwiazd PO z Trzebiatowa nie pojawiła się na tej manifestacji. Nie mieli na to czasu lub odwagi : ani Domański, ani Ruszkowski, ani Makarewicz, ani Pawlak (mieszkający od kilku lat w Gryficach) ani Cirocki, ani żaden z Poluszyńskich, Korków, czy Pawlików Wstyd…
  Nie ujrzeliśmy również żadnej z trzebiatowskich gwiazd PSL. Nie było tam z nami ani Kijewskiego, ani Warcholaka, ani żadnego z Szafrańskich, ani Łakomego… Wstyd….
  Ci panowie i panie przyjdą do nas, będą się z nami utożsamiali, mówili jacy to oni są dla nas dobrzy i pomocni, ile dla nas zrobili i robią, jak wspaniale nas reprezentują itd.itp. Kiedy ? Już niedługo – przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi, a wtedy to my pokażmy im gdzie ich mamy tak jak oni pokazują nam, gdzie nas mają nie chodząc na manifestacje i godząc się ze strachu lub wyrachowania na pisowskie pseudoreformy, demolujące polskie sądownictwo.
  O radnym powiatowym Stule nawet nie wspominam, bo kunktator któremu po drodze z każdą władzą, która jest byleby go nie odrywała od koryta…..Poprzednio wychwalał pod niebiosa PO, a teraz wychwala PiS i bredzi o zamachu smoleńskim.

  • Każdy ma swój rozum i nigdy w takim proteście nie wezmę udziału.To jest tylko walka o władzę.Poszłabym ale sprawiedliwości w sądach akurat jest mało a wiem to z życia może nie mojego ale innych osób.Pan Budka niech się zajmie konkretną pracą a nie mieszaniem ludziom w głowach.Umrze protest śmiercią naturalną jak ten z parasolkami

   • Nazywanie ludzi protestujących spacerowiczami to zdaje się pomysł skierowany do prostych i mało inteligentnych wyborców PiS, po to aby im wmówić, że nie ma protestów, że ludzie nie protestują przeciw łamaniu konstytucji, zawłaszczaniu i upartyjnianiu go. Jak widać do pani dotarł ten przekaz tak znakomicie. Tak na marginesie to nie ma czym się chwalić, że samemu nie potrafi się myśleć i oddzielać ziarna od plew.

  • Szczególnie żenujący i zarazem żałosny jest wpis pana Sacia na FB, zatytułowany „Można? Można! ” Chwali się tak, jakby co najmniej sam był współtwórcą i ojcem tego sukcesu , choć nie uczestniczył w tym proteście (wstyd!!!) i jakoś ani widu ani słychy po nim nie było tam na miejcu, jak słusznie zauważyła Pani Adrianna.

 2. Kocham Demokrację, dlatego czekam do kolejnych wyborów

  W demokratycznym kraju protestować każdy może. Takie prawo. Jednak, błagam, nie mówicie, że to oddolna inicjatywa. Panowie – Geblewicz, Budka, Oświęcimski, Łącki, wschodzące persony Zwierzchowski i Dąbrowski. Ci Panowie zepsuli wizerunek apolityczności. Kilka lat temu, to właśnie tak w Polsce wyglądało, jak wychodzili ludzi na ulicę, sami, bez mediów głównego nurtu, bez scen itd. Ale wtedy byli bici, legitymowani i karani przez policję. I wy macie czelność mówić o braku demokracji? Na ulicach robicie co chcecie, nawołujecie do rozruchów, do „Majdanu”( a każdy wie jak to wyglądało). Mówicie swobodnie, że tą władzę trzeba będzie siłą obalić i nikt wam nic nie robi. To jest tyrania?? To ja wolę taką tyranie w stosunku do panowania PO PSL kiedy policjanci przebrani za cywilów bili maszerujących w Marszu Niepodległości, bili i strzelali do górników,policjanci wchodzili do wolnych redakcji i siłą wyrywali nośniki danych, kiedy politycy przy kolacji za tysiące złotych, za moje pieniądze, rozmawiali jak …, a nie będę powtarzał, bo mi wstyd. Tak, ja wolę taką tyranie – gdzie ludzie odżyli finansowo, gdzie wpływy do budżetu są kosmicznie większe, gdzie szanuje się każdego – dziecko i starszego, gdzie szanuje się przeciwników politycznych (patrząc na was). Protestujcie. Macie prawo. Jednak nie mówicie co mamy robić teraz. Nie każcie za to dzieci, nie skracajcie im dzieciństwa. Ludzie czy wy nie widzicie, że ci panowie wami manipulują. Im się to opłaca. Poczekajcie do wyborów, wygrajcie i wtedy rządźcie. PiS wygrało wybory. Ludzie im zaufali. Poczekajcie. Uszanujcie demokracje! Uszanujcie demokrację, którą tak bardzo kochacie.

  • Dobrze napisane. Jak budka spontanicznie do Gryfic dotarł piechotą na spacerze był? Ale cóż idiotów nie brakuje zwłaszcza w powiecie gryfickim.

   • Kolejny „inteligent”, po niejakiej Alinie, który powtarza jak mantrę pisowską, żałosną propagandę, że ludzie protestujący przeciw demolowaniu państwa i łamaniu konstytucji to spacerowicze. Do tego uważający ludzi, którzy potrafią czytać ze zrozumieniem (zdaje się że w przeciwieństwie do niego) – idiotami.

  • zaufali bo dostali 500 + inaczej by nie zaufali.

  • Muszą być dzieci bo oni (komuniści i ubecy) tak przekazują pałeczkę.

 3. Że się tak zapytam – uważacie że teraz sądownictwo jest idealne, wolne od wpływów nie tylko politycznych? To chyba sąd widzieliście jedynie w „Wesołowskiej”. Reforma jednak jest potrzebna, ponieważ sędziowie są w sumie bezkarni, swój na swego ręki nie podniesie. A wasze protesty są śmieszne. Dlaczego nikt nie wychodził na ulice jak Nasze emerytury szły na ukrycie rozrzutności polityków, jak wydłużali Nam wiek emerytalny byśmy tej emerytury nie dożyli. Naszym dzieciom nakazywano iść do szkoły gdy nie były na to gotowe, przerywając im beztroskie dzieciństwo tylko po to by mogły szybciej skończyć szkołę, pracować i zasilać bankrutujący ZUS który i tak upadnie.
  Pytam się wiec GDZIE WTEDY BYLIŚCIE wielcy protestanci??

  • A pan gdzie był skoro w takim dramacie pan żył?? Było wyjść i protestować…napisał pan ,ze sędziowie są bezkarni a mysli pan ,że po tej reformie będą uczciwie i zgodnie z prawem wydawać wyroki? Nie wydaje mi się skoro nominować i odwoływać będzie mógł jeden człowiek…to dopiero będzie zabawa.Co do rozrzutności polityków to tak szczodrej ręki do rozdawania publicznych pieniędzy nie miał zaden poprzedni rząd ….Ale jak ktos ogląda tylko tvp to będzie uważał ,że w Polsce teraz jest pięknie i bogato…tylko dlaczego masło tyle kosztuje??!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.