poniedziałek, 16 Wrzesień 2019
Home / GRYFICE / BUDIMEX w czwartek wchodzi na plac budowy. Podpisano umowę w sprawie drogi!

BUDIMEX w czwartek wchodzi na plac budowy. Podpisano umowę w sprawie drogi!

Ci, którzy w napięciu czekali na ten moment mogą wziąć głęboki oddech. Starosta Kazimierz Sać podpisał we wtorek umowę z firmą BUDIMEX na przebudowę drogi Mrzeżyno – Rogowo. Przypomnijmy batalia o inwestycję trwała od maja, kiedy pod trzecim przetargu okazało się, że w budżecie projektu brakuje 700 tysięcy złotych.

 

Za kilka miesięcy pojedziemy po nowym! To już pewne. Powiat Gryficki podpisał umowę z firmą BUDIMEX, która złożyła ofertę na wykonanie przebudowy trasy Mrzeżyno – Rogowo.

Przypomnijmy, bój o drogę z Mrzeżyna do Rogowa chwilami przypominał potyczkę dwóch zwaśnionych klanów. Główni aktorzy jak filmowy Kargul i Pawlak stojąc u płotu toczyli bój na słowa, deklaracje i wystąpienia. Powiało grozą, gdy po III przetargu na nieszczęsną drogę okazało się, że planowana w kosztorysie kwota 4,9 mln złotych to za mało, by zrealizować inwestycję. Ostatecznie potrzebne było 5,6 mln złotych. Różnica spornych 700 tysięcy była przyczynkiem to przepychanki kto, ile i dlaczego ma dołożyć.

Starosta stał na stanowisku, że obydwa samorządy powinny solidarnie złożyć się na brakującą część. Każdy po 350 tysięcy. Burmistrz wiedząc, że w budżecie ma zarezerwowany wyłącznie milion na drogę, wpadł w nerwową pętlę. Próbował negocjować z powiatem, a także nakłonić radę, by dołożyła mu tyle, ile potrzeba. – Burmistrz wiedział, że nie ma takich pieniędzy, usiłował je zdobyć gdzieś poza budżetem, od prywatnych inwestorów – tłumaczy nam osoba blisko związana z trzebiatowskim samorządem. Kiedy już wydawało się, że wszystko stracone, obydwaj samorządowcy „niby” doszli do porozumienia. Starosta przekonywał jak ważna jest nadmorska nić łącząca Mrzeżyno z Rogowem i dalej Dźwirzynem i Kołobrzegiem Burmistrz odbijał piłeczkę tłumacząc, że on także rozumie powagę sytuacji – jest otwarty na propozycje.

 

Ostatecznie zawarto wstępne porozumienie o składce po 50%. Radni Klubu Twoja i Moja Gmina, którzy apelowali do samorządowców o „konsensus” nie kryli zadowolenia, zaś rada podczas zwołanej w trybie natychmiastowym sesji gminnej miała podjąć pozytywną decyzję w tej sprawie.

Jednakże po burzliwej dyskusji punkt dotyczący drogi został zdjęty z porządku obrad. Radni ósemki, która ma większość w radzie w swoim oświadczeniu w trakcie sesji stwierdzili m.in. „że to Starostwo Powiatowe w Gryficach jest zobowiązane do dbania o stan dróg powiatowych”. Radni przekonywali, że po stronie gminy – wbrew opiniom – zawsze był przyjazny klimat dla inwestycji – czego dowodem miało być zarezerwowanie w budżecie gminy miliona złotych. Wskazywali także na fakt, że w inwestycji nie uwzględniono remontu zniszczonego odcinka od ronda na wjeździe do Mrzeżyna aż do ulicy Letniskowej. Ostatecznie na sesji nie zapadły decyzje satysfakcjonujące powiat. Nadal brakowało pół miliona złotych.

W końcu po dwóch tygodniach wymiany pism, stanowisk, kuluarowych dyskusji – radni powiatu spotkali się na sesji w Trzebiatowie. Dokładnie dzień później po rajcach gminnych. Z mównicy padło sporo kąśliwych uwag. Kazimierz Sać, gryficki starosta grzmiał, że w Trzebiatowie ciągle panuje kłótliwy klimat, że brakuje inwestycji, że miasto się nie rozwija. Nie krył zadowolenia, gdy radni jednogłośnie podjęli uchwałę, że jednak powiat dołoży brakujące 500 tysięcy. Z ulgą mógł odetchnąć również burmistrz Józef Domański, gmina ostatecznie do wspólnej puli dołoży 1,2 mln złotych. Radni Klubu Twoja i Moja Gmina – szczególnie Paweł Poluszyński i Edward Krychowiak, którzy lobbowali za inwestycją również mogli złapać głębszy oddech. Będą jeszcze lepiej się czuli, gdy zostanie podpisana umowa z wykonawcą, której jak na razie nie ma.

Puls Miasta/Gryfickie.info

 

Sprawdź także

Święto Plonów w Gryficach

Burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł zaprasza na Święto Plonów, które odbędą się 21 września w Gryficach. …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.