piątek, 17 Styczeń 2020
Home / POWIAT / Jest porozumienie w sprawie drogi. Czy radni z Trzebiatowa dadzą zielone światło?

Jest porozumienie w sprawie drogi. Czy radni z Trzebiatowa dadzą zielone światło?

Na najbliższy wtorek zaplanowano sesję dotyczącą remontu drogi Mrzeżyno – Rogowo. Przypomnijmy czas ucieka, od ostatniego przetargu mija drugi tydzień. Jeśli teraz nie zostanie podjęta decyzja ile do inwestycji dołoży gmina Trzebiatów, dofinansowanie zewnętrzne w kwocie 2,5 mln złotych przepadnie bezpowrotnie.

Jak dowiaduje się nieoficjalnie Gryfickie.info jest wstępne porozumienie w sprawie inwestycji. Wynika z niego, że brakujące 700 tysięcy złotych do przebudowy pokryją po połowie: Starostwo Powiatowe w Gryficach oraz Gmina Trzebiatów. Przypomnijmy,  że pierwotnie kosztorys opiewał na 4,9 mln złotych. Po dwóch przetargach okazało się, że najniższa z proponowanych kwot to 5,4 mln złotych (swoją ofertę składała m.in. firma wykonująca projekt Nowielice – Trzebusz), po trzecim zaś – 5,6 mln złotych. Sporna pozostaje kwestia tzw. składki. Ile powiat i gmina są w stanie dołożyć.

– Zarząd wystosował pismo do burmistrza Trzebiatowa, żeby zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami stworzyć dokument, który będzie niezbędny do podjęcia uchwały przez radę powiatu. Dokument dotyczący zabezpieczenia środków na inwestycje Mrzeżyno – Rogowo. Oczekujemy deklaracji od gminy, że dołoży do przebudowy 1,350 000 złotych. Do kwoty, którą przyjęliśmy wstępnie brakuje 700 tysięcy złotych. Zależy nam, by tę różnicę gmina i powiat pokryły po równo. Czytałem stanowisko Klubu Twoja i Moja Gmina. Radni Krychowiak i Poluszyński wykonali dużą pracę na rzecz tej drogi. Osobiście uważam, że to Mrzeżyno mu się dalej rozwijać, a ta droga to priorytet. Podkreślam, na ostatnim zarządzie na pytanie czy ogłaszamy trzeci przetarg burmistrz Domański stwierdził „tak oczywiście”. W trzecim podejściu okazało się, że kwota wzrosła. Teraz musimy wspólnie wypracować porozumienie – mówi Kazimierz Sać, gryficki starosta.

Podobnego zdania jest przewodniczący rady powiatu – Marek Gołuchowski. – Wierzę, że radni Gminy Trzebiatów podejmą we wtorek właściwą decyzję, bo to od nich teraz zależy czy warunki porozumienia zostaną spełnione. W tej chwili powiat będzie musiał wydać 1,8500 000 zł, pozostałe środki dotacja – 2,5 mln złotych oraz kwota, którą będzie musiała zabezpieczyć gmina – 1,3500 000 zł. W tej niełatwej sytuacji – słowa uznania dla klubu Twoja i Moja Gmina, który wykazał się ogromną inicjatywą. Bardzo mocno za inwestycją lobbowali radni Edward Krychowiak i Paweł Poluszyński. W uznaniu tej aktywności otrzymali zapewnienie, że jeśli gmina Trzebiatów zabezpieczy uchwałą potrzebne środki to droga będzie zrobiona – tłumaczył w rozmowie z Gryfickim.info, przewodniczący.

Gryfickie.info

 

Sprawdź także

Nadmorska Kolej Wąskotorowa pojedzie z WOŚP

Już dzisiaj, 12 stycznia, Nadmorska Kolej Wąskotorowa wyruszy w trasę z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.