sobota, 25 Styczeń 2020
Home / BROJCE / Bycie mamą to największa przygoda życia!

Bycie mamą to największa przygoda życia!

Czy współczesne macierzyństwo to wyzwanie? Jak bardzo zmienia życie kobiet? Czy wiąże się tylko z pasmem wyrzeczeń? Co dostajemy w zamian? Czy z chwilą pojawienia się dziecka musimy porzucić nasze pasje i marzenia? O doświadczeniach, mitach i prawdach związanych z macierzyństwem opowiadają mamy. Pełen tekst w najbliższą sobotę w Pulsie Miasta. Zapraszamy do lektury!

Ewa Brzezińska

Bycie mamą to przede wszystkim cud, szczęście, powołanie i spełnienie w każdej dziedzinie. Bycie w tym samym czasie:  stróżem, pielęgniarką, opiekunką, nauczycielką czy fotografem to wyzwanie, ale wynagradza je uśmiech w oczach naszych dzieci. Nie ma niczego piękniejszego na świecie, niż wdzięczność i miłość tych najukochańszych istot na świecie. Jestem trochę w innej sytuacji, niż większość mam. Mój synek cierpi na autyzm wczesnodziecięcy atopowy, po dwóch latach diagnoza została zmieniona na zespół Aspergera. Walczymy każdego dnia

Ewa Wodnicka

Bycie mamą jest wyzwaniem, które staje tym większe, im starsze są nasze dzieci. Wtedy musimy być nie tylko mamami, ale i przyjaciółkami. Wspomagać w chwilach trudnych, umieć się cieszyć tymi dobrymi i radować sukcesami. Jesteśmy po to, by wspierać, doradzać i dyskutować na przeróżne kwestie, a szczególnie zachowywać dla siebie powierzone nam tajemnice. Jestem mamą dwojga dzieci: 27 – letniego syna, który niestety jest na emigracji w UK i 24 – letniej córki. Niejedną noc nie przespałam martwiąc się o niego. Jak sobie radzi, czy nie dzieje się tam jemu krzywda? Córka jest fizjoterapeutką. W czasie studiów urodziła dzidziusia. Mieszkali ze mną przez 9 miesięcy. Byłam przy nich wtedy i choć teraz mieszkają 200 km od Gryfic, to w każdy piątek tuż po pracy, wsiadam w samochód i jadę do nich. Nie żyję ich życiem, ale chcę, aby czuła że ma matkę, że jestem zawsze blisko niej, że może w każdej chwili liczyć na moją pomoc.

Beata Wolak

Przysłowie – małe dzieci mały kłopot duże dzieci duży kłopot – jest jak najbardziej zasadne. Doświadczam jako mama wiele radości, ale i bólu. Pamiętam jak urodziła się moja pierwsza córka. Poród zostanie mi zawsze w pamięci, potem wszystko samodzielnie: kąpanie, przewijanie, nie było lekko, trzeba było nieustannie prać tetrowe pieluszki, choć i pampersy kupowałam. Byłam jednak szczęśliwa. To była wymarzona córcia, wyczekiwana, zwłaszcza, że przed nią straciłam dwoje dzieci. Rodzina nazwała ją Hanką Bielicką, bo buzia się jej nie zamykała.

Anna Kruczkowska

Bycie mamą zawsze było wielką odpowiedzialnością, bo to my mamy jesteśmy pierwszymi autorytetami dla naszych dzieci i od nas, naszej postawy w znacznej mierze zależy, jakiego człowieka wychowamy. Obecnie proces ten jest coraz trudniejszy, gdyż bycie autorytetem dla współczesnego młodego człowieka wymaga od mam stałego „bycia na czasie”. Z jednej strony musimy wpajać dzieciom podstawowe, ponadczasowe wartości, takie jak sprawiedliwość, uczciwość, dobro, tolerancja, humanitaryzm. Z drugiej staramy się nadążyć za rozwojem techniki i cywilizacji. Mama to dla dziecka specjalista od wszystkiego i powinna wiedzieć wszystko, na wszystkim się znać. A jeśli nawet się nie zna i nie interesuje, to musi wykazać się zainteresowaniem dziedzinami, które są ważne dla jej dzieci.

Joanna Butyńska

Chyba większość młodych dziewczyn myśli, że macierzyństwo zamyka ten fajny okres w życiu kobiety. Zanim urodziłam dziecko, wiodłam ciekawe i szalone życie. Beztroska, imprezy, podróżowanie po świecie. Mieszkałam w wielu miejscach, na wielu kontynentach – to było coś! Kiedy stałam się mamą, mimo że pragnęłam tego –  to czułam, że to szalone, już za mną. Pocieszałam się, że swoje zwiedziłam, że użyłam życia. Pojawił się Kuba i zdałam sobie sprawę jak bardzo się myliłam, myliła się większość z nas. Dziecko to największy skarb, a macierzyństwo przygoda życia. Obecnie mój syn ma 11 lat i dzięki niemu jestem osobą, która może wszystko. Podniosę się z każdego upadku i zdobędą każdy szczyt dla niego. Jestem wiernym kibicem piłki nożnej – choć nie lubiłam tego sportu.

Iwona Banasik

Ja już chyba to macierzyństwo takie wychowawcze to mam daleko za sobą, bo mój syn jest dorosły. Bycie mamą to najpiękniejszy  dar, jaki można mieć i niestety nie wszyscy na niego zasługują. Teraz dla niektórych matek liczy się 500 Plus, a nie dziecko. A wychowanie to trudna i żmudna praca, która owocuje po latach. Nie wyobrażam sobie nawet jednej godziny bez syna, on jest całym moim światem. Oczywiście jak każda kobieta przeżywałam na początku ciąży lęki. Ale nie przed tym, że zostanę mamą, ale czy sobie poradzę, czy  dobrze wychowam. Do dziś jest strach, żeby nic mu się nie stało, żeby był zdrowy i dobry dla innych.

Alicja Ławryniuk

Macierzyństwo dzisiaj to wyzwanie, ale przede wszystkim projekt. Od niemowlęctwa ustawia się dzieci pod siebie i pod świat, zapisuje do żłobków i przedszkoli zaraz po urodzeniu a nawet jeszcze przed. I to nie pierwszych lepszych, ale takich z angielskim, baletem i basenem. Jak zabawka to tylko edukacyjna, kreatywna, interaktywna. Jak urodziny to koniecznie kinder party, nawet jeśli dzieci się nie lubią w grupie. Planowanie najlepszej wg rodzica ścieżki edukacyjnej, a co za tym idzie również i zawodowej. Widzę to wyraźnie wokół siebie. Rodzicom pogubili się trochę. Moja mama powtarza, że jak byłam mała, to się nikt nie przejmował, dzieci latały po podwórkach, w locie zjadając pajdę chleba. Okazuje się jednak, że ciężko jest wychowywać dziś dziecko na „lajcie”, mając tę wiedzę, jaką mamy, będąc otoczonym przez wszystkowiedzący internet, supernianie, dietetyków, psychologów i całą resztę.

Dorota Schrammek

Bycie mamą to ogromne wyzwanie, a jednocześnie wielkie szczęście. Jestem mamą Weroniki, Gabriela i Rafaela. Codziennie odkrywam nowe oblicze siebie jako matki. Uczę się wyrozumiałości, cierpliwości i pokory, a jednocześnie otrzymuję wiele szczęścia i radości.

Pełne wypowiedzi mam znajdziecie w najnowszym Pulsie Miasta, który już od soboty w wybranych punktach w regionie.

Sprawdź także

Nadmorska Kolej Wąskotorowa pojedzie z WOŚP

Już dzisiaj, 12 stycznia, Nadmorska Kolej Wąskotorowa wyruszy w trasę z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.