piątek, 20 Kwiecień 2018
Home / BROJCE / Na „wnuczka” i „policjanta”. Oszuści wykorzystują empatie seniorów

Na „wnuczka” i „policjanta”. Oszuści wykorzystują empatie seniorów

W ostatnim czasie na terenie województwa zachodniopomorskiego, w tym w miejscowościach powiatu gryfickiego, odnotowano kolejne przypadki oszustw metodą na „wnuczka” i „policjanta”. Oszuści są bezwzględni, umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać starsze osoby. Policjanci apelują o rozwagę i proszą o ostrzeganie Seniorów.

Sposób działania sprawców jest podobny. Najpierw wykonują telefon podając się za członka rodziny, najczęściej wnuczka. Tłumaczą zmieniony głos chorobą lub wzbudzają poczucie winy w starszej osobie, z powodu tego, że ona go nie poznaje, a następnie proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Policjanci apelują abyśmy ostrzegali osoby starsze, które mogą nie mieć dostępu do środków masowego przekazu w tym internetu. Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto próbuje się podszywać pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze nie podejmujmy żadnych pochopnych działań, nie informujmy przez telefon o ilości posiadanych pieniędzy w domu lub na koncie bankowym. Każdą tego typu informację należy sprawdzić np. skontaktować się z kimś z rodziny i ustalić czy osoba, która prosi nas o pomoc rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy również że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie jakiejkolwiek gotówki! W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować, poinformujmy o podejrzanym telefonie kogoś z bliskich lub po prostu zadzwońmy na policję pod nr 997.

Sprawdź także

Pewne zwycięstwo Intremarche Regi Trzebiatów

Było to kolejne pewne zwycięstwo zespołu z Trzebiatowa. Obok awansu do kolejnej rundy Pucharu Polski cieszy …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.