poniedziałek, 18 Czerwiec 2018
SONY DSC
Home / GRYFICE / Kto chce zabrać zabytkowe kolejki z Gryfic? Czarne chmury nad wystawą!

Kto chce zabrać zabytkowe kolejki z Gryfic? Czarne chmury nad wystawą!

Czy to zmierzch budowanego latami muzeum Nadmorskiej Kolei Dojazdowej w Gryficach? Jak dowiaduje się nieoficjalnie Puls Miasta, rozpoczęto nieformalne rozmowy, aby wystawę zlikwidować a eksponaty przenieść do Koszalina. Wielu już miało apetyt na gryficką kolekcję. Przed laty, muzeum straciło dwie maszyny, które wywieziono do Sochaczewa. W 2010 roku cudem udało się ochronić muzeum!

Kto ma apetyt?
Gryficki skansen kolejowy, a obecnie Wystawa Nadmorskiej Kolei Dojazdowej, od siedmiu latach działa w  strukturze Muzeum Narodowego w Szczecinie, będąc częścią tzw. oddziału morskiego. Wcześniej, ekspozycja budowana przez lata przez dawnych pracowników kolejki wąskotorowej podlegała pod muzeum w Sochaczewie. Skansen powstał na działkach należących do PKP. Pomagało go budować i pielęgnować setki rąk. – Tworzyliśmy to wszystko od zera, w czynie społecznym, z sentymentu do maszyn, na których przez lata pracowaliśmy na gryfickim węźle kolejowym. Wąskie tory to całe nasze życie – wspominają byli kolejarze. Do dziś niektórzy przychodzą do muzeum, pomagając w pracach remontowych. Kiedy więc latem 2009 roku ze skansenu zabrano lokomotywę Ty 3336, rozpoczęła się burzliwa dyskusja o przyszłości tego miejsca. Ludzie związani z Gryficami byli rozgoryczeni patrząc, jak z muzeum wywożone są cenne eksponaty. – Zęby ostrzyło sobie na naszą kolekcję wielu. I  Sochaczew, który zabrał lokomotywę, bo nie była naszą własnością, i Koszalin a także gmina Rewal, która chętnie stworzyłaby podobny skansen w Pogorzelicy, w rejonie odrestaurowanego dworca kolejki wąskotorowej – mówią byli pracownicy kolejki wąskotorowej.

W kwietniu 2010 gryficka wystawa została przekazana pod skrzydła Muzeum Narodowego. Ale jej los nadal jest zagrożony. – Wiemy, że są prowadzone nieformalne rozmowy przez samorząd koszaliński, który chętnie przejąłby całą kolekcję – mówi Zygmunt Dziewguć, wiceprzewodniczący sejmiku zachodniopomorskiego, który w 2009 lobbował na rzecz pozostawienia muzeum w Gryficach.

To nasze kolejki

Koszalińskie lobby jest dosyć mocne. Ma wsparcie swoich radnych sejmiku, a także jednego z wicemarszałków. Stawka w tej grze jest wysoka, zwłaszcza, gdy miasto miałoby na swoim terenie prócz świetnie prosperującej kolei wąskotorowej, muzeum z prawdziwego zdarzenia. – Nie ma naszej zgody na likwidację muzeum w Gryficach, bo większość eksponatów, która się tam znajduje to maszyny, które przez lata pracowały właśnie w tym rejonie. Są przypisane do miejsca – uważa wiceprzewodniczący sejmiku, dodając, że ma pełne wsparcie wicemarszałka Jarosława Rzepy i przychylność marszałka Olgierda Geblewicza. – Istotne jest to, że muzeum było zarządzane nie z poziomu Szczecina, ale miejscowego samorządu. Jestem po spotkaniu z burmistrzem Andrzejem Szczygłem, dyrektorem Muzeum Narodowego w Szczecinie, a także wójtem Rewala. Propozycja tego ostatniego jest niezmienna, czyli przeniesienie ekspozycji do Pogorzelicy. I tu niestety nie jest nam po drodze, bo o ile współpraca z Nadmorską Koleją Wąskotorową jest bardzo ważna, zmiana lokalizacji muzeum nie wchodzi w rachubę – dodaje w rozmowie z Pulsem Miasta, Zygmunt Dziewguć.

Unikatowe centrum mulitmedialne

To, że obecna wystawa będzie musiała zmienić swój charakter to oczywiste. W takiej postaci w jakiej działa obecnie, nie wykorzystuje się w pełni potencjału miejsca i zasobów. – Urodził się pomysł na stworzenie centrum edukacyjno – muzealnego kolejki wąskotorowej. Środków na ten cel chcemy poszukać w Regionalnym Programie Operacyjnym, już niedługo ruszy nabór wniosków. Chcemy zlecić opracowanie koncepcji przedsięwzięcia jakiemuś specjaliście, trzeba
się spieszyć, bo konkurencja nie śpi. Jest dobra wola zarówno ze strony dyrektora Muzeum Narodowego, ale i samorządu wojewódzkiego – mówi burmistrz Andrzej Szczygieł, przekonując, że powstanie centrum ma sens właśnie na terenie Gryfic, gdzie są mocno zakorzenione tradycje związane z koleją wąskotorową, która obsługiwała przez lata lokalne rolnictwo i przemysł cukrowniczy. Gmina wzięłabym na siebie obowiązek utrzymania placówki, musiałaby odkupić od PKP kilka działek, na których powstałaby zadaszona przestrzeń, na ekspozycję zabytkowych Px 48, lokomotyw spalinowych, wagonów
Retro, i całej masy taboru, który pracował w regionie. – Gryfice mogłyby stworzyć produkt turystyczny za prawdziwego zdarzenia. Takie nowoczesne centrum multimedialne, w przestrzeni którego można byłoby organizować rozmaite projekty to świetny pomysł. Trzeba tego pilnować jako oka w głowie, bo druga taka szansa już się nie zdarzy – mówią mieszkańcy. l

W skład Wystawy Nadmorskiej Kolei Dojazdowej w Gryficach wchodzi kilkanaście parowozów i wagonów motorowych oraz kilkadziesiąt wagonów pasażerskich, towarowych i specjalistycznych, a także urządzenia do obrządzania, naprawy wagonów, obrotnica, urządzenia sygnalizacyjne itp. Prezentowane jest prawie wszystko, co pozostało z taboru obsługującego kiedyś 594 km linii. Zgromadzone obiekty nierozerwalnie wiążą się z Pomorzem Zachodnim i mają unikatowy charakter, gdzie rozstaw torów wynosił tu 1000 mm, podczas gdy na innych kolejach wąskotorowych standardem było 750 mm.

Puls Miasta/Gryfickie.info

Sprawdź także

Fotowoltaika w pigułce, produkuj darmowy prąd ze słońca

Kilkaset osób w naszym regionie skorzystało już z oferty firmy piTERN, instalacje fotowoltaiczne coraz częściej …

7 komentarzy

 1. Skandal, skandal, skandal ! Jak w komunie, rozwalić sprzedać zaorać ! Czy ktoś się opamięta wreszcie ? Jakim prawem trwa grabież obiektów muzealnych.Tą sprawą powinien zająć się prokurator w Gryficach i to jak najszybciej.

 2. Cóż, Gryfice od lat konsekwentnie olewają kolejkę wąskotorową. Uważają, że skoro przejął ją Rewal, to niech oni się martwią. Od dawna nie ma możliwości dojazdu znad morza do skansenu kolejką i nikogo to w Gryficach nie obchodzi.
  A prawda jest taka, że skansen bez czynnej linii nad morze nie ma racji bytu. Ta zaś jest w coraz gorszym stanie technicznym i jeśli w dalszym ciągu nie będzie remontowana, ruch będzie musiał zostać całkowicie wstrzymany.
  Rewal już dawno zbudowałby sobie odpowiednie zaplecze i porzucił odcinek Trzęsacz – Gryfice, gdyby tylko miał kasę. Jeśli jednak poważniejszy remont toru czy któregoś z obiektów inżynieryjnych okaże się niezbędny, nie będzie wyboru. Eksploatowany na linii nadmorskiej tabor zostanie zabrany z Gryfic i najwyżej drogę nad morze pokona na samochodowych lawetach.
  W takim wypadku skansen pozostanie zapyziałą dziurą bez perspektyw, którą odwiedza kilkanaście osób w tygodniu.

  • co ty opowiadasz, wiesz ile czasu jedzie sie kolejka znad morza do Gryfic? Poza tym to rewal ustala rozdklad jazdy, wiec nie rozumiem kompletnie o czym piszesz. Remont torow do Gryfic nie byl nigdy brany pod uwage ani przez Rewal0- bo nie maja w tym zadnego interesu ani pieniedzy, ani Gryfic-bo nie maja pieniedzy. To sa dziesiatki milionow PLN.

   • Mówisz janek nieprawdę. Tory były remontowane jeszcze zanim je przejął Rewal.Wymieniano między innymi szyny z wąskich na szerokie ,przy okazji realizując zapotrzebowanie na budowy, wymieniano podkłady…

    • to byly dorazne, odcinkowe remonty, niezbedne ze wzgledow bezpieczentwa, a rewal wymienil calosc – podtorze, tor, zrobil calkiem nowe torowisko-wiec jednal mowie prawde.

 3. a gdzie jest ten Park Przemysłowy tak dumnie zapowiadany przed wyborami przez burmistrza Płotów oraz pana starostę ? do niejakiego janka – tacy jak ty to pieprzeni materialiści, wszędzie musi być korzyść materialna bo inaczej nic wg was nie ma mieć racji bytu…jakoś w Anglii widziałem wielkie muzeum narodowe, w którym wstęp dla wszystkich jest DARMOWY tylko że to jest dla ludzi, ale nie takich ja wy…

  • koziej@ panuj nad emocjami, ja stwierdziem fakt, dlaczego mnie obrazasz? Wiesz ile kosztuje remont torowiska? Jak nie jestes materialista to sfinansuj to. Rewal przez remont torowiska tylko w nadbrzeznym pasie wpadl w potezne dlugi. Ale skad ty mialbys o tym wiedziec. I nie porwonuj Uk z Polska w tym kontekscie, bo jest to kompletnie bez sensu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.