poniedziałek, 28 Maj 2018
Home / BROJCE / Czy widziałeś kiedyś oryginał Konstytucji 3 Maja? Nadarza się okazja!

Czy widziałeś kiedyś oryginał Konstytucji 3 Maja? Nadarza się okazja!

Od przyszłego poniedziałku 24 kwietnia mieszkańcy Pomorza Zachodniego będą mogli zobaczyć oryginał Konstytucji 3 Maja z 1791 roku. Dokument wyróżniony Znakiem Dziedzictwa Europejskiego będzie wstawiony w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim przy ul. Wały Chrobrego 4 w Szczecinie do 4 maja w godzinach od 10.00 – 18.00.

Ustawa uchwalona w 1791 roku regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów – była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. – To jeden z najważniejszych polskich dokumentów – ocenia wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski – Konstytucja na Pomorze Zachodnie przyjedzie po raz pierwszy w historii i mam nadzieję, że będzie nie lada atrakcją dla wszystkich zainteresowanych historią Polski i nie tylko.

Ekspozycji będzie towarzyszyła wystawa przygotowana przez Archiwum Główne Akt Dawnych oraz Archiwum Państwowe w Szczecinie – będzie można dowiedzieć się z niej, w jakich okolicznościach powstawała Konstytucja, jakie zmiany wprowadzała w ustroju Rzeczypospolitej Obojga  Narodów i jakie wywołała skutki w ówczesnej Polsce i Europie.

Konstytucja 3 Maja będzie wyeksponowana w Sali Rycerskiej ZUW codziennie, od poniedziałku, 24 kwietnia do czwartku, 4 maja, w godzinach od 10.00 do 18.00, również podczas długiego weekendu majowego. Wstęp na wystawę jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszego umówienia. Wystawę zakończy konferencja popularno-naukowa, o której poinformujemy Państwa osobnym komunikatem. W najbliższą sobotę, 22 kwietnia o godzinie 16.30 odbędzie uroczyste otwarcie wystawy, na której obecni będą m.in.:Anna Czajka, kierownik Centralnego Laboratorium Konserwacji Archiwalnej Archiwum Głównego Akt Dawnych.  Oprawę muzyczną zapewni chór Akademii Sztuki w Szczecinie.

na podstawie Centrum Prasowe Wojewody

 

Sprawdź także

Skate Jam Gryf Arena 2018

2 czerwca o godzinie 12.00 rozpocznie się tegoroczna edycja Skate Jam Gryf Arena 2018. Przewidziane …

2 komentarze

  1. Konstytucja ? Zorganizować koniecznie wyjazd , wszak to ważniejsze od skrzynki jabłek . Jestem za tym aby to uczynił P I S ,pod przewodnictwem pani Agaty .

  2. GMINA TWOJA NIE MOJA

    Ten pisarz to miał szczęście ,wszyscy go podziwiają . Pisane pod linijkę .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.