poniedziałek, 18 Czerwiec 2018
DCIM100MEDIADJI_0036.JPG
Home / POWIAT / Co dalej z mieszkaniami? Radni apelują o komisję w sprawie prywatyzacji

Co dalej z mieszkaniami? Radni apelują o komisję w sprawie prywatyzacji

Klub Radnych Twoja i Moja Gmina złożył wniosek do przewodniczącego rady o zwołanie komisji w sprawie prywatyzacji mieszkań komunalnych. Inicjatywa radnych ma związek ze wstrzymaniem wykupu mieszkań gminnych.

 

 

 

Sz. P. Jan Kaniewicz

Przewodniczący Rady Miejskiej

w  Trzebiatowie

Wniosek

o skierowanie pod obrady Rady Miejskiej oraz na posiedzenia komisji stałych Rady tematyki dotyczącej prywatyzacji komunalnych lokali mieszkalnych

 Radni z Klubu Radnych T i MG, działając w oparciu o art. 100 ust. 1 Statutu Gminy Trzebiatów,  mając na uwadze postulaty  części mieszkańców gminy, zwracają się z wnioskiem o skierowanie pod obrady Rady Miejskiej oraz na posiedzenia komisji stałych Rady tematyki dotyczącej prywatyzacji komunalnych lokali mieszkalnych w nasze gminie. Zgodnie z powołanym przepisem każdy radny ma prawo wnosić pod obrady Rady i na posiedzenia komisji sprawy, które są społecznie ważne i pilne, a zwłaszcza te, które wynikają z postulatów lub skarg wyborców.

Uważamy, że w ostatnich dniach takim tematem stała się kwestia prywatyzacji mieszkań komunalnych i niepokój wśród najemców związany z informacjami o rzekomym wstrzymaniu sprzedaży przez Burmistrza. Temat jest żywo komentowany przez wielu mieszkańców, podejmowane są interwencje u radnych a w sposób nieformalny sprawa jest też dyskutowana przez wielu radnych z obu klubów radnych i spoza nich.

Pojawiają się argumenty za wstrzymaniem sprzedaży mieszkań a główne z nich są następujące:

 • jest wskazane, aby gmina w swym władaniu pozostawiła pulę lokali pozostającą we własności gminy jako tzw. zasób niezbywalny,
 • sprzedaż gminnych lokali mieszkalnych w niektórych sytuacjach rodzi patologiczne dla gminy następstwa, w tym trudne do zaakceptowania negatywne skutki finansowe,
 • lokale są zbywane po zbyt niskich cenach i trzeba zmienić zasady sprzedaży,
 • nadmierna wyprzedaż mieszkań jest istotnym zagrożeniem dla powodzenia postępowania układowego prowadzonego dla spółki ZBK Trzebiatów.

Z drugiej strony padają głosy, że szybka prywatyzacja jest konieczna, że inne gminy dawno się z tym uporały, że jest wielką niesprawiedliwością umożliwienie kupna najmowanych mieszkań tylko części najemców itd. Radni z Klubu T i MG uważają, że nawet jeśli nie została przez Burmistrza wprowadzona czasowa blokada w sprzedaży mieszkań, temat powinien trafić pod obrady Rady Miejskiej i komisji stałych (głównie Komisji Rozwoju Gospodarczego i Komisji Spraw Społecznych) ponieważ:

 • w kontekście powstałego zaniepokojenia społecznego konieczne jest przywrócenie stabilnej polityki prywatyzacyjnej i zaufania mieszkańców do gminnej władzy w tym obszarze,
 • zbywanie gminnych lokali mieszkalnych ma stosunkowo duże znaczenie dla dochodów budżetu gminy,
 • zmniejszanie się zasobu ma istotny wpływ na kondycję finansową ZBK Trzebiatów i przebieg spłaty zadłużenia w ramach postępowania układowego.

Sugerujemy, aby wnioskowana tematyka trafiła pod obrady Rady w miesiącu maju br. Deklarujemy współudział przy ustaleniu szczegółowego planu dotyczącego przygotowania informacji i materiałów dla radnych, niezbędnych do prowadzenia obrad nad tym tematem. Prosimy Pana Przewodniczącego o możliwie szybkie  zajęcie stanowiska odnośnie naszej inicjatywy.

 

 

Sprawdź także

Fotowoltaika w pigułce, produkuj darmowy prąd ze słońca

Kilkaset osób w naszym regionie skorzystało już z oferty firmy piTERN, instalacje fotowoltaiczne coraz częściej …

11 komentarzy

 1. Czy ktoś jest w stanie wymienić te „negatywne skutki finansowe”? Ten układ to już działa, czy może czekają do wyborów? Jeśli tak to czekajcie dłużej. Takie „fale” szybko nabierają wysokości.

 2. Zadłużenie Z B K spłacić pieniędzmi uzyskanymi ze sprzedaży mieszkań .Po uregulowaniu przez ten twór zadłużenia ,rozpedzić wszystkich na cztery wiatry Firma ta przynosi same straty .Była i chyba jest nadal nieudolnie zarządzana . Za psie pieniądze sprzedano wysięgnik , aby takowy wynajmować z firmy prywatnej. Po powszechnej prywatyzacji wspólnoty mieszkaniowe , do zarządzania nieruchomościami powołają odrębne jednostki , bardziej oszczędne niż Z B K .

 3. W budynku ZBK można wygospodarować kilka mieszkań

 4. Powiedzcie jasno ,bez krętactwa , kto ponosi winę za to zamieszanie ?

 5. Wspólny dom ---Polska

  Jednym z ważniejszych tematów na zebraniach wspólnot mieszkaniowych , był temat podwyżki składek na płace dla zarządzających wspólnotami . Jako członek takiej wspólnoty ,chciałbym wiedzieć ile ci ..biedacy.. zarabiają i ilu ich .. zamieszkuje.. ten domek zlokalizowany przy zakładzie wulkanizacji opon ?

 6. GMINA TWOJA NIE MOJA

  Wyjaśnić też kto odpowiada za tak skandaliczną prywatyzację ,od początku jej trwania ,do dnia dzisiejszego . Czy wśród radnych tej kadencji są winni zaniedbań prywatyzacyjnych ?

 7. A wystarczyło się zastanowić przed uchwaleniem zasad sprzedaży, ale…

 8. Mieszkania w przeszłości kupowali najbogatsi ,było ich na to stać . Dziś ,kiedy społeczności żyje się trochę lżej , też dzięki 500 + , następują próby ograniczenia ich praw w dostępie do tego , co inni posiedli znacznie wcześniej . Panowie Burmistrzowie ,Państwo Radni , opowiedzcie na łamach Pulsu ,ile każdy z was zapłacił za swoje lokum wykupione od państwa ? Dlaczego wszyscy , kupujący mieszkania obecnie , muszą mieć gorsze warunki wykupu , czy tylko dlatego , że to już was nie dotyczy ?

 9. Młodzi ,mający powyżej dwójki dzieci ,powinni swoje mieszkania wykupić za pięć procent . Pozostawać w tym mieście i mieć kilkoro dzieci , to jest niewątpliwe bohaterstwo !

 10. Drodzy mieszkańcy, na ci wy liczycie?
  – burmistrza-Trzebiatowa juz dawno zadbał o siebie i swoją rodzinę,
  – radni , nie mają problemu z mieszaniec dla siebie i swoich bliskich,
  Pamiętam sesję, chyba jeszcze za Ruszkowskiego kiedy to Domański ( obecny burmistrz) tłumaczył się z tego dlaczego droga jest zrobiona tylko do jego domu a na innych ulicach nie, wtedy to odpowiedział, że powoli zrobi się wszędzie i chodniki i nowe ulice.Jakoś tego nie widać -Burmistrzu Domański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.