poniedziałek, 18 Czerwiec 2018
Home / POWIAT / Miasto wstrzymuje wykupy?

Miasto wstrzymuje wykupy?

Puls Miasta dotarł do informacji, że gmina wstrzymuje czasowo wykupy mieszkań. Jedna z czytelniczek na kilka dni przed podpisaniem umowy otrzymała informację, że transakcja nie dojdzie do skutku. – Usłyszałam od burmistrza, że musi  wstrzymać wykup, bo rada będzie pracowała nad nową uchwałą  – tłumaczy mieszkanka Trzebiatowa.

Wszystko było gotowe

– Wniosek o wykup składaliśmy w maju 2016, wycenę zrobiono w lipcu. Był rzeczoznawca. Dokument jest ważny do 15 maja br. Poinformowano mnie także, że jeśli będą chciała wykupić mieszkanie, muszę zgłosić ten fakt na dwa miesiące przed sprzedażą – tłumaczy nasza czytelniczka. – W styczniu, zgłosiłam, że będą chciała wykupić mieszkanie. Na 19 kwietnia mieliśmy umówionego notariusza. W poniedziałek zadzwoniłam do urzędu i usłyszałam, że wykup wstrzymany! Urzędnik nie mógł mi powiedzieć nic więcej. Udało mi się spotkać z panem burmistrzem. Ten stwierdził, że wykup wstrzymuje, ponieważ jest po rozmowach z radnymi, a w maju rzekomo będzie nowa uchwała dotycząca mieszkań. Skoro teraz obowiązuje inna prawo, a mieszkanie zostało wycenione i  gmina wydała na to pieniądze i zgodę, jak można na parę dni przed podpisaniem aktu notarialnego w tak szokujący sposób, bez żadnych argumentów odstąpić od umowy? – pyta kobieta.

Przewodniczący: nic nie wiem

Jan Kaniewiecz, przewodniczący rady gminy w rozmowie tłumaczy, że na razie radni nie zajmują się tematem mieszkań. Wie, że urzędzie trwają prace nad ustaleniem tzw. „zasobu niezbywalnego” i wkrótce rada będzie nad tym tematem pracować. O wstrzymaniu wykupu nic nie wie. Przypomnijmy, że z początkiem 2015 lista chętnych na wykup swoje „M” stała się dłuższa. Zwłaszcza po tym, jak kilka miesięcy wcześniej rada podniosła stawkę bonifikaty przy wykupie do 80%. W ubiegłym roku gmina sprzedała mieszkania z ulgą za ponad 440 tysięcy złotych. – Usłyszałam od burmistrza, że wykup jest wstrzymany, że jak cała klatka zadeklaruje chęć kupna to sprzedaż zostanie uwolniona. – mówi czytelniczka.

Będą wykupy!

– Podjęliśmy decyzję, że dwa wykupy, które zostały wstrzymane – odbędą się. Podpiszemy akty notarialne po świętach. Pragnę uspokoić te rodziny, które miały już przygotowaną całą procedurę – tłumaczy Józefa Domański, dodając, że poza tymi przypadkami, gmina czasowo wstrzymuje zarówno przygotowanie wycen jak przyjmowanie wniosków o wykup. – Jesteśmy w trakcie opracowywania bazy tzw. zasobu niezbywalnego, czyli puli mieszkań, które zostaną w gestii gminy. W czasie  jednej z komisji rozmawialiśmy na ten temat z radnymi. Z naszej perspektywy korzystniejsza byłaby sytuacja, gdyby np. gmina pozbyła się mieszkań w danej kamienicy w całości, a nie zostawała z jednym udziałem, bo to generuje koszty. Muszę dbać o kondycję naszej spółki mieszkaniowej. Nowa uchwała będzie określała, które mieszkania są na sprzedaż, które nie. Jeśli w zasobie, który nie będzie do sprzedaży, mieszkańcy zadeklarują, że kupią wszystkie lokale, wówczas będzie mogli rozważyć taki wykup – dodaje burmistrz.

Puls Miasta/Gryfickie.info

 

Sprawdź także

Fotowoltaika w pigułce, produkuj darmowy prąd ze słońca

Kilkaset osób w naszym regionie skorzystało już z oferty firmy piTERN, instalacje fotowoltaiczne coraz częściej …

35 komentarzy

 1. Wszystkim publikatorom ,obejmującym swym zasięgiem Gminę Trzebiatów ,serdecznie dziękuję za dotychczasową pracę i życzę zdrowych i wesołych Świąt Wielkanocnych !

 2. T W -- OBSERWATOR

  W tym mieście ,odkąd pamiętam ,mieszkańcy zawsze mieli pod górkę . Zapamiętajmy nazwiska tych ,co stoją za tak bzdurnymi uchwałami . Według mnie drodzy rajcy , w znakomitej większości jesteście nieudacznikami. Nie potrzeba się zbytnio wysilać aby wykazać wasze nieudolne działanie , na przestrzeni kilku czy kilkunastu lat

  • Zgadzam się w zupełności. Tacy radni powinni za swoje nieprzemyślane decyzję odpowiadać np.finansowo.Może to by ich skłoniło do uruchomienia zastalych szarych komórek. Będąc 2 lub 3 razy wybranym na radnych powinni trochę się znać na przepisach prawnych dotyczących samorządu i nie tylko.A oni nin zupełnie nic – gruba ściana i pustka.Marzeniem wielu mieszkańców jest fakt nie pojawienia się tych samych nazwisk radnych po następnych wyborach samorządowych

 3. No i bardzo dobrze!!
  Ktoś pół życia „wynajmuje” od miasta mieszkanie za psie pieniądze, pół życia do nieruchomości nie dokłada, pół życia jest roszczeniowy, a pózniej wykupuje mieszkanie za śmieszne pieniądze?
  I jak znam życie to jeszcze beczy, że za drogo!!

  • Myśli Pan Panie Stefanie B, ze bardzo dobrze? Proszę spojrzeć na stan techniczny budynków, za które płacimy jak Pan pisze psie pieniądze i powie, dlaczego nic z naszych funduszy nie idzie na remont?? I jeszcze coś Panu napisze, czynsz za małe mieszkanie ponad 500zl to chyba nie są wcale takie psie pieniądze.

  • Nie masz chyba Stefan B. pojecia ile wynosza te psie pieniadze, i do tych psich pieniedzy dolicz wszystkie remonty, naprawy lacznie z instalacjami, wymiana okien , drzwi a w ostatnim czasie juz nawat elewacji, bo jesli tego sam nie zrobisz to sie to wszystko rozpieprzy. Do tego dolicz jeszcze ogrzewanie. I tak wlasnie w wiekszosci przypadkow jeszcze te budynki stoja i mieszkaja w nich ludzie bo jesli liczyli by na miasto to pewnie juz by nie mieli gdzie mieszkac, wiec w ogromnej wiekszosci nalezy im sie to jak psu buda, bo tak jak piszesz pol zycia te ruiny utrzymuja.

   • A jak na wolnym rynku najmujesz mieszkanie to wszystko za free masz?
    Litości!!

   • Poza tym kupiłem jakiś czas temu mieszkanie w budynku gdzie większość lokali to „komunalka” i wiem doskonale jak to wyglada.
    Ja za lokal musiałem zapłacić 130tys. i też wymieniałem okna, drzwi i robiłem remont. Oczywiście nie stać mnie było na kupno za gotówkę, wiec koszt kupna mieszkania wyniesie tak naprawdę 250tys.
    Sąsiad wykupił ostatnio porównywalne mieszkanie. Zapłacił niecałe 20tys.
    Tyle w temacie.

  • Chyba nie wiesz co mówisz 🙅 Stefanie 😈 wynajmuje za psie pieniądze? Lokatorzy płaca kupe kasy za czynsz do ZBK i wszystkie naprawy i remonty muszą robić na swój koszt bo oni nigdy nie mają nawet na głupią żarówkę aby na klatce wymienić 😬 A skoro Gmina ustaliła warunki wykupu mieszkań na pewnych zasadach to niech sie tego trzyma a nie bez żadnych zasadnych przyczyn wstrzymije ludziom prawo wykupu gdy juz wszystko jest prawie dopięte na ostatni guzik!!! A ty to chyba zazdrośnik jesteś skoro piszesz taki tekst. 😊 Żal dupke ściska? 🙅

   • Jasne, że żal mi dupę ściska inaczej bym nie pisał.
    Ale spokojnie to nie zawiść to raczej zazdrość, że ja tak nie mogę 😉

 4. Pieprzysz Stefanie B, jak poparzony kawą .Ludzie nie tylko płacą gminie za wynajem mieszkania , jeszcze we własnym zakresie wykonują szereg remontów , aby podnieść komfort i estetykę lokalu . Problem tkwi w tym że mieliśmy i widać nadal mamy nieudaczników we władzach gminnych . Pomysł wykupu wszystkich mieszkań w budynku , aby mogła dojść do skutku sprzedaż danego lokalu ,zakrawa na kpiny . Przypomnę, że około 80% substancji mieszkaniowej w Trzebiatowie , powstało za czasów rządów pewnego pana , z charakterystycznym wąsikiem . Wielkich zasług w budowie domów , nasz samorząd nie może zapisać na swoje konto. Reasumując ,gmina w większości sprzedaje mienie poniemieckie , najdrożej w naszym regionie ! Do tego czasu Gmina Trzebiatów ”miała udział” w zaoraniu G F M ,upadku POM , likwidacji wielu usług dla ludności , które w biednym społeczeństwie ,z dnia na dzień stały się nieopłacalne. Zawsze znajdzie się jakiś dupek i p……….

  • Z tego co wiem, to za remonty odliczane są pieniądze od czynszu lub przy wykupie.
   Trudno żeby ktoś mieszkał gdzieś przez pół życia i nic z mieszkaniem nie robił.
   Chociaż…

  • Do Maryli Rodowicz, zgadzam się z tym co zostali napisane z małymi uwagami: to nie Gmina zamknęła GFM a obecny burmistrz J.Domański. Teraz też przy współudziale radnych zamiast tworzyć nowe miejsca pracy zamykają poprzez swoje nieudolne zarządzanie oparte na krotkowzrocznosci inne miejsca pracy np.wiele sklepów jest zamykanych nie ma żłobka w mieście, likwidują najstarszą szkołę w mieście, niedługo wojsko się wyniesie itd.Jest jedno pocieszenie,że jak wejdzie nowa ustawa o samorządzie to nikt z obecnych radnych nie będzie mógł w wyborach wziąść udziału.
   Teraz tylko my mieszkańcy musimy pilnować, aby więcej nie spieprzyli.

 5. Pół życia za pół głowy ! Kto da więcej ?

 6. Jeszcze nie Wielkanocne śniadanie a Stefan zadławił się jajkiem i bulgocze !!

 7. Piłat z gałązką oliwną

  Stefanie B ,idą święta , zapieprzaj święcić jajka —uprzednio je myjąc i nie pieprz głupot , To, że umiesz pisać nie oznacza, że umiesz myśleć . Zazdrość nie jest katolickim pojęciem . Jeśli brałeś 130 tyś. pożyczki , a musisz zwrócić 250 , kiepski z ciebie ekonomista . Obyś czasem nie został radnym bo gmina padnie .

  • Dobrze, że Ty taki ogarnięty jesteś.
   Obyś startował na Radnego i Gminę zbawił.
   P.S.
   Kredyt na 35 lat. Cudów nie ma, ale i obciążenie dla budżetu domowego znośne.

 8. Jak to w końcu jest ? Władzom gminnym zależy na pozbyciu się jak największej substancji mieszkaniowej, czy tak nie jest ?. Po co tworzyć iluzje i złudzenia. Na zebraniach z ;hołotą; słyszę , że koszt utrzymania starych budynków jest wysoki a gminy nie stać by je utrzymać w należytym stanie ,z drugie strony za te rozwaliska chce kasy większej niż np. w Szczecinie ? Pieniądze z tej sprzedaży nie postawią gminy na nogi. Błędy przy zarządzaniu gminą powstały dużo wcześniej , Nigdy nie stosowano tu zasady zrównoważonego rozwoju .Zaciągano kredyty nie dbając o to skąd brać pieniądze na ich spłatę .Z powodzeniem można tu zastosować powiedzenie , domy w ruinie zakłady pracy w ruinie ,chodniki w ruinie ,drogi w ruinie i…..myślenie w ruinie. Zapytajcie za ile swoje mieszkania wykupili byli burmistrzowie !

 9. Jesli o mieszkalnictwie w Trzebiatowie decyduje pan , który wcześniej zarządzał w Z B K ,wszystko jest jasne. Przypomina mi się stare pytanie, dlaczego policjanci ,a pfu , milicjanci chodzą parami ?

 10. Jak się coś komu nie mieści się w głowie, nie zmieści się też i w du …..

 11. Czy ja tu czytam wiadomości ze świecącej świetlanym blaskiem Północnej Korei ? Władza wie lepiej od narodu ,czego on sam potrzebuje. Aha , jeszcze są ….. nawiedzeni !

 12. „Muszę dbać o kondycję naszej spółki mieszkaniowej.” Za Panem chyba ciągnie się jakiś nierozwiązany problem, który przed wyborami trzeba załatwić. Jeśli nie zależy Panu na wygranej to przynajmniej należałoby odejść z fasonem. Ponadto „gratuluję” doradcy, tego samego, który podciął Panu Matusewiczowi popręg (40% podwyżki). Reszta tylko pogoniła konia i jeźdźca nie ma. W Pana wypowiedzi chodziło o jeden udział (w domyśle 1%) czy o jeden lokal? Pierwsza sytuacja nie zaistnieje, chyba że ktoś nawali z aktami notarialnymi. Kto Panu doradza?

 13. Pan Burmistrz mówi : „Jesteśmy w trakcie opracowywania bazy tzw. zasobu niezbywalnego, czyli puli mieszkań, które zostaną w gestii gminy.” Staram się oglądać sesje Rady Miasta oraz interesować się sytuacją gminie i z tego co pamiętam, to taka baza miała być opracowana przez panią prezes ZBK w porozumieniu z gminą jeszcze za czasów burmistrza Matusewicza, potem jeszcze raz za Domańskiego (dziwne, że do tej pory jej nie ma), a sprzedaż mieszkań miała być jednym z elementów wychodzenia z upadłości przez ZBK. Co się stało, że sprzedaż mieszkań, która była tak zachwalana przez władze gminy i panią prezes ZBK nagle stała się niedobra i niepożądana? Czyżby ZBK tracił grunt pod nogami, bo boi się konkurencji innych zarządców i odpływu nowo powstających wspólnot z wykupionych mieszkań, do nich zamiast pozostawania pod zarządem ZBK, bo nie chcą być zarządzane przez szemrane ZBK? Czemu zresztą trudno się dziwić.

 14. stefan chyba ci sie styki popaliły, smieszne pieniadze za wynajem od gminy ,niewiem czy 600zl to mały czynsz przy najnizszej krajowej 1600zł a mieszkac gdzies trzeba, bo w tych czasach mało ludzi moze sobie pozwolic na kupno mieszkania. tak jak wyzej napisał(a) R.Z tp naleza sie jak psu buda za utrzymanie gminnych lokali pół zycia,innaczej dawno zostały by nory jak by nie ludzie z własnej kieszeni pieniadze dawali. A tobie po prostu żal dupe sciska ze musiałes tyle wydac, trudno takie zycie nie mam zalu do tych ludzi choć by mieszkanie kosztowało ich złotówkę bo to im się należy w 100%.

  • No przecież już pisałem, że żal mi dupę ściska, to po co drążyć temat?
   600 zł to chyba cały koszt wynajmu, a nie opłata czynszowa?
   Należy się jak psu buda!!
   Dziękuje, za potwierdzenie teori, że dotknięci tematem roszczeniowi są.

  • Z ciekawości sprawdziłem.
   Od lutego 2017 r. stawka bazowa czynszu za wynajem 1 m2 lokalu wynosi 3,67 zł.
   Oznacza to ni mniej ni więcej, że czynsz za wynajem lokalu o powierzchni 50 m2 to – uwaga, uwaga – 183,50 zł!!
   No skandal w biały dzień!!
   Jest jeszcze taniej niż myślałem.

   • Popieram Stefana. Najwięcej zawsze pyskują roszczeniowcy, którym nic się w życiu nie chciało i nie chce, a do tego całe życie uważają, że wszystko im się należy za darmo albo za pół darmo. Wynika to z tego, że mają mental- PRL-budyń zamiast mózgu.

 15. Inż. od szarych komurek

  Przez dupków tak myślących , Z B K ma takie problemy ! . Chciałbyś urynkowić ceny najmu ? A może miasto ma sprzedawać nieruchomości w drodze przetargu ? Gdyby tak było to i Ty nie kupił byś swego mieszkania za 130 tys. , bo niby skąd te mieszkania znalazły by się na wolnym rynku? Jeśli się chce spowodować ,aby prywatyzacja była powszechna , to cena musi być też do przyjęcia przez słabszą ekonomicznie część społeczeństwa . Trzeba pamiętać , że po wykupie całego budynku , pełna jego obsługę przejmie wspólnota , wspólnota ludzi o różnym statusie materialnym . Ci ludzie będą sobie musieli poradzić z wszystkimi kosztami funkcjonowania takiego obiektu ,od zamiatania wokół posesji począwszy i niejednokrotnie na ten cel zaciągając kredyty . W tej sytuacji nikt odpowiedzialny nie kupi za duże pieniądze mieszkania w ruderze , a takich jest tu najwięcej . Oczywiście ,miasto ma prawo a nawet obowiązek zatrzymać do swojej dyspozycji część lokali , jest to jednak zupełnie inne zagadnienie .

  • Ale gdzie ja piszę o urynkowieniu ceny najmu?
   Mamy problem z czytaniem ze zrozumieniem?
   ZBK ma problemy nie przez sposób mojego myślenia, a przez złe zarządzanie praktycznie od momentu powstania.
   Jak Ty myslisz , że rynek nieruchomosci jest napędzany, stymulowana i kreowany przez sprzedaż lokali komunalnych to gratuluję fantazji.

 16. KADYDAT POD CHMURKĘ

  Niech gmina zabezpieczy tereny pod slumsy , duża część mieszkańców będzie gotowa tam się przeprowadzić,zwłaszcza emeryci i renciści ! Panie Stefanie, jeśli Szanowny Pan ma w domu kaflowy piec ,radzę na niego wejść i skoczyć głową w dół —– gwarantuję , pomoże ! Myślący tak jak Pan ,też magą skorzystać z tej recepty . W razie baku pieca , chętnie udostępnię — mam dwa .

  • Skoro Pani/Pan gwarantuje to znaczy, że były test.
   Mam złą wiadomość.
   Pani/Panu nie pomogło!
   Ale niech się Pani/Pan nie poddaje!
   Proszę skakać dalej.
   Może kiedyś zaskoczy 😉

 17. To znaczy, że piszący tu Stefan B jest mądrzejszy niż samorządowcy większości miast woj. Zachodniopomorskiego ? Biorąc jego tok rozumowania, tak to należy rozumieć . Ceny mieszkań w Trzebiatowie, jak i innych miejscowościach ,są uzależnione od podaży tych mieszkań , rynku pracy i zamożności mieszkańców. Jeśli za sprzedażą mieszkań , ma stać filozofia ,że nikt nie może kupić mieszkania taniej niż wszechstronnie uzdolniony Stefan B . , to jest to tragiczne dla tego miasta i ludzi tu żyjących. Proponuję do każdej stawki bazowej czynszu ,dodać podatek im. STEFANA B , wybitego lokalnego ekonomisty i ………… Ja Ciebie koleś chyba już namierzyłem !!

  • Taniej nie znaczy pół darmo.
   Patrząc na Zachodniopomorskie i resztę naszego super kraju to raczej nietrudne być mądrzejszym od większości samorządowców.
   Mieszkania komunalne z założenia sa dla społeczeństwa „uboższego” i mi absolutnie nie przeszkadza, że ludzie płacą za nie mniej.
   Przeszkadza mi natomiast to, że twierdza, że płaca „jak zaborze”.
   Jak mnie namierzyłaś to zapraszam na rozmowę twarzą w twarz. Może nie zabraknie Ci odwagi.
   Koleś!!

 18. KANDYDAT POD CHMÓRKĘ

  Wręcz odwrotnie Stefanku ,mnie pomogło i zapewne Tobie pomoże , chyba nie jesteś skrajnym przypadkiem?Przyjdż , obiecuję wsadzić na piec ……. bezboleśnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.