poniedziałek, 18 Czerwiec 2018
Home / POWIAT / „Komórkomania”, akcja DKMS w „Herbercie”

„Komórkomania”, akcja DKMS w „Herbercie”

23 potencjalnych dawców szpiku kostnego zarejestrowało się w czasie akcji Komórkomania przeprowadzonej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Zbigniewa Herberta w Trzebiatowie.

– To fajne uczucie oczekując na „bliźniaka” – podkreślali potencjalni dawcy szpiku, którzy zarejestrowali się w czasie akcji przeprowadzonej przez wolontariusz z trzebiatowskiego „Herberta”. Akcja „Komórkomania” zorganizowana została wspólnie z DKMS największą bazą potencjalnych dawców komórek macierzystych, które są wykorzystywane w leczeniu nowotworów i innych chorób krwi. – Do przeprowadzania rejestracji przystąpili nasi wolontariusze. Część z nich jest już potencjalnymi dawcami, ci którzy ukończyli 18 rok życia – podkreśliła Aneta Cirocka, pedagog szkolny, opiekun szkolnego koła wolontariusza. – W czasie rejestracji prowadzony jest szczegółowy wywiad, bo nie każdy może zostać dawcą. Istnieją pewne kryteria – dodała. Potencjalnym dawcą może zostać osoba pomiędzy 18. a 50. rokiem życia. Musi być osobą odpowiedzialną i świadomą możliwości poproszenia o oddanie szpiku nawet kilkadziesiąt lat po rejestracji. Dyskwalifikuje ją szereg chorób: zakażenie wirusem HIV, obecność antygenu HBs, przeciwciał anty HCV, aktywna astma czy też łuszczyca. Czasowo dyskwalifikuje między innymi obecność tatuażu, przebyty zabieg chirurgiczny, borelioza. – Często ludzie myślą, że to coś strasznego, ale podczas tej akcji wszystkiego się dowiedziałam na temat dawstwa i samego pobierania komórek macierzystych. Sama pomoc może być naprawdę fajnym przeżyciem – powiedziała Aneta Cirocka.

Sprawdź także

Fotowoltaika w pigułce, produkuj darmowy prąd ze słońca

Kilkaset osób w naszym regionie skorzystało już z oferty firmy piTERN, instalacje fotowoltaiczne coraz częściej …

3 komentarze

  1. Tylko 23 osoby ,wielka szkoda że tak mało osób zdecydowało się na ten krok . Mam przekonanie iż w ostatniej chwili nie zrezygnują , jak już w przeszłości bywało z dawcami szpiku. Dziękuję za odwagę .

  2. Dziadzio Fredzio

    Młodzież Trzebiatowska bardziej aktywna niż władze gminy . Proszę dodzwonić się do przychodni pomiędzy godz. 8 a 10 . Od dłuższego czasu do przychodni nie przyjęto młodego lekarza a władze gminy nie stworzyły warunków , aby taki lekarz był zainteresowany robieniem kariery zawodowej w tej gminie . Lekarze w naszej przychodni ograniczają skierowania na podstawowe wyniki , mogące wykryć wczesne stadium choroby , np. białaczki z którą walczy młodzież . Przy takiej polityce proponuję wykonać przynajmniej dwie ścieżki rowerowe , nie do Mrzeżyna a na cmentarz ,będą bardziej przydatne .

  3. Trzebiatów 2017

    Rodzice tych młodych ludzi mogą być z nich dumni ,prawdziwie obywatelskie wychowanie ! Robicie dobrą robotę. Życzę wszystkiego dobrego . WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.