środa, 18 Lipiec 2018
Home / KULTURA / W Pałacu nad Młynówką powstawały wielkanocne dzieła sztuki. Zobacz zdjęcia

W Pałacu nad Młynówką powstawały wielkanocne dzieła sztuki. Zobacz zdjęcia

W Trzebiatowskim Ośrodku Kultury od wielu lat organizowane są Międzynarodowe Warsztaty Pisankowe, w których uczestniczą artyści malujący jajka różnymi metodami. Nie mogło zabraknąć gości z Niemiec. Wielkanocne dzieła sztuki tworzyli zarówno młodzi jak i starsi artyści.

Tradycja malowania jajek w Polsce sięga X w. Zdobione jaja określa się różnymi nazwami w zależności od techniki wykonania. Jajka malowane na jeden kolor (zazwyczaj czerwony) to: kraszanki, malowanki lub byczki. Jajka ozdobione jedno-lub wielobarwnym deseniem, naniesionym na jednolite tło, nazywa się pisankami. Znane są jeszcze rysowanki, skrobanki, nalepianki, wyklejanki czy pisanki ażurowe. W Trzebiatowskim Ośrodku Kultury od wielu lat organizowane są Międzynarodowe Warsztaty Pisankowe, w których uczestniczą artyści malujący jajka różnymi metodami. Z dużym zainteresowaniem i zachwytem uczestnicy warsztatów podpatrywali techniki rysowania wzorów i elementów dekoracyjnych pochodzących z różnych regionów. Zdobienie jajek to bardzo precyzyjna praca. Motywy, wzory najlepiej są widoczne na białych jajkach, wtedy naniesiony kolor jest intensywny i wzór pięknie kontrastuje. – Warsztaty są wspaniałą okazją do podkreślenia wielokulturowości Trzebiatowa – zaznaczyła Renata Teresa Korek. – Mamy to szczęście, że możemy poznawać tradycję mieszkańców, którzy przybyli w wielu regionów Polski – dodała dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury.

Sprawdź także

Trzebiatów w oparach dopalaczy. O masowych zatruciach usłyszała cała Polska. Co dalej? Zapraszamy do dyskusji

Trzebiatów w szponach dopalaczy Jedni przemykają wstydliwie ulicami miasta, inni udają, że nic poważnego się …

Jeden komentarz

  1. O, brawa dla studentek Trzebiatowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – jeszcze raz brawo dla wszystkich artystów – piękne pisanki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.