niedziela, 22 Kwiecień 2018
Home / TRZEBIATÓW / 100 urodziny Walentego Bagińskiego

100 urodziny Walentego Bagińskiego

W niedzielę 12 lutego w kościele parafialnym, w Sanktuarium Maryjnym w Trzebiatowie sprawowana była Msza Święta dziękczynna z okazji 100 rocznicy urodzin dostojnego Jubilata – Walentego Bagińskiego, mieszkańca Trzebiatowa. W uroczystościach udział wzięli najbliżsi, rodzina, przyjaciele oraz mieszkańcy gminy Trzebiatów, a także przedstawiciele władz miasta, Grzegorz Olejniczak, wiceburmistrz Trzebiatowa, Jan Kaniewicz, przewodniczący Rady Miejskiej oraz Renata Łęska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Trzebiatowie.

Walenty Bagiński urodził się 3 lutego 1917 r. we wsi Tresteniec na Wołyniu. Ochrzczony został w kościele parafialnym w Aleksandrii. Szkołę Podstawową pan Walenty ukończył z wynikiem celującym w 1931 r., a już w 1935 r. wstąpił do ochotniczej służby wojskowej do 13. Pułku Kresowego Artylerii Lekkiej w Równem. Ta służba trwała do wybuchu wojny, następnie Walenty Bagiński brał udział w obronie Lwowa. Po Kampanii Wrześniowej wrócił do swojej rodzinnej miejscowości. W 1941 r. poślubił Stanisławę z domu Sawicką. W 1943 r. organizował wiejskie oddziały samoobrony, dzięki którym mieszkańcy z minimalnymi stratami osobowymi mogli bezpiecznie uciec przed „nawałą” UPA. W tym samym roku pan Walenty wstępuje do Armii Krajowej i przyjmuje pseudonim „Wir”. W 1944r. zostaje powołany do I Armii Wojska Polskiego. Po wojnie przybywa do Łobza i tam prowadzi prywatną restaurację. Na przełomie 1948/1949 zamieszkał już na stałe w Trzebiatowie. Walenty Bagiński pracował w Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” jako kierownik rozlewni piwa i wód gazowanych aż do emerytury w roku 1982 r. 27 grudniu 2016 r. Walenty Bagiński wraz z małżonką Stanisławą w Sanktuarium Maryjnym w Trzebiatowie obchodzili Brylantowe Gody czyli 75 rocznicę zawarcia związku małżeńskiego.

 

Sprawdź także

Pewne zwycięstwo Intremarche Regi Trzebiatów

Było to kolejne pewne zwycięstwo zespołu z Trzebiatowa. Obok awansu do kolejnej rundy Pucharu Polski cieszy …

6 komentarzy

  1. no to sto lat zyczyc za malo.. 110 w takim razie 🙂

  2. Panie Walenty, zdrowia , zdrowia i jeszcze raz zdrowia !Piękna historia.Mój kuzyn też był w AK i działał na terenie Lwowa. Jego szwagier też. Życzę Panu aby pobił Pan rekord długości życia człowieka.

  3. Zdrowka i Błogosławienstwa Bożego, dozobaczenia latem😄

  4. Wszystkiego co Najlepsze Wielu lat w Zdrowiu i Pomyślności. Pozdrawiam.

  5. RADA NA DŁUGOWIECZNOŚĆ > PIĆ WODY Z GEESU I UNIKAĆ STRESU ! ZDROWIA I MIŁOŚCI BLISKICH ŻYCZY PANU WALENTEMU BAGIŃSKIEMU KRESOWIAK>

  6. Zakochała się by ja w panu- Panie Walenty , lecz sądzę po zdjęciu ,że Wielmożny Pan już być może zajęty ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.