poniedziałek, 28 Maj 2018
Home / SZTUKA & DESIGN / Metal i filc. Otwarcie wystawy w pałacowej galerii

Metal i filc. Otwarcie wystawy w pałacowej galerii

W pałacowej Galerii Feininger otwarta została wystawa SZTUKA DEKORACYJNO – UŻYTKOWA Z METALU I FILCU, na której swoje prace prezentowali Renata Jankowska i Roman Kalisz.

Pan Roman od 1964 roku jest mieszkańcem Trzebiatowa, pracował w Szkole Podstawowej nr 1 i nr 2, był dyrektorem Szkoły Podstawowej w Mrzeżynie, a także inspektorem oświaty w Trzebiatowie. Jak sam podkreśla grafiką i rysunkiem interesował się od zawsze, a projektowaniem i wykonywaniem dekoracyjnych przedmiotów użytkowych z metalu zaczął fascynować się w latach siedemdziesiątych kiedy to na swojej drodze spotkał dr inżyniera Romana Janasa, który w swojej książce poświęcił rozdział pracom pana Kalisza. Na wystawie zaprezentowane zostały przedmioty z metaloplastyki ( orły, tablica fundacyjna im. Kawalerów Orderu Uśmiechu dla ZSzOI w Mrzeżynie, medal okolicznościowy, statuetki czy głowica sztandaru dla Koła Łowieckiego Bażant), projekty i rysunki np. łańcucha i laski rektorskiej, a także fotografie prac wykonanych dla szkół, instytucji czy kościołów ( np. zdjęcia tablic pamiątkowych, balustrady, sztućców, plakietek okolicznościowych). – Jak wspomniał Pan Roman jest to wystawa wielopokoleniowa. Do jej prezentacji namówiły mnie Pani dyrektor Renata Teresa Korek, która zachwyciła się wykonaną przeze mnie w 1965r. okładką kroniki MSZZ w Trzebiatowie oraz córka. Wychowałam się w rodzinie artystycznej. Tata zawsze coś ciekawego robił, a ja spędzałam z nim dużo czasu i patrzyłam jak powstają różne przedmioty od szkicu, rysunku poprzez projekt a następnie wykonanie już z metalu – mówi Renata Jankowska. Ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Słupsku o kierunku wychowanie muzyczne, a także Studia Podyplomowe w zakresie „Sztuka”- muzyka z plastyką oraz Arteterapia z elementami terapii pedagogicznej. Pracuje jako nauczyciel muzyki, plastyki i zajęć artystycznych w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Mrzeżynie, jest instruktorem zajęć plastycznych i muzycznych w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury. Fascynuje ją sztuka użytkowa, ale jak sama mówi to po tacie odziedziczyła zdolności techniczne, rysunek, dokładność i precyzję w tym co robi. Wykonuje m.in. biżuterię, witraż, filcuje, maluje, jest również autorką piosenek. Na wystawie Renata Jankowska zaprezentowała szale filcowane na jedwabiu, torebki i berety filcowe a także kwiaty z witrażu.
Prace można oglądać w pałacowej galerii do 2 grudnia.
mg

img_1330

Sprawdź także

Sportowy „Dzień Dziecka” w Trzebiatowie

Burmistrz Trzebiatowa zaprasza na festyn z okazji Dnia Dziecka, który odbędzie się 27 maja na …

Jeden komentarz

  1. Pani Renato – cuda i cudeńka – gratulacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.