piątek, 17 Styczeń 2020
DCIM100MEDIADJI_0027.JPG
Home / POWIAT / Zamiast San Francisco wciąż ściernisko!

Zamiast San Francisco wciąż ściernisko!

W sierpniu 2016 roku mija siedem lat od chwili, gdy firma FERROPLAST Z.E.D. Rybiccy kupiła działkę przy ulicy Słowackiego. Przez lata na terenie niewiele się działo. Teraz inwestor robi drugie podejście i deklaruje, że prace na szpecącym od lat terenie rozpocznie do końca roku.

Miało być tak pięknie

Ktoś kto nie zna historii nieszczęsnej „dziury w ziemi” przy Słowackiego, mógłby ulec czarowi zdjęcia, jakie zrobił sobie inwestor z burmistrzem Trzebiatowa podczas ostatniej wizyty przed tygodniem. Uśmiechnięta twarz pewnego gracza, który obiecuje miejscowemu samorządowi prawdziwe El Dorado. Kompleks mieszkalno-usługowy o powierzchni ponad 2600 metrów kwadratowych. Szkoło, cegła, mieszkania na dwóch kondygnacjach i lokale pod usługi. Scena jak z piosenki Braci Golec „tu na razie jest ściernisko…”. Tymczasem to już kolejne podejście inwestora, który jak na razie, prócz deklaracji nie ma wiele do zaoferowania. Za to perfekcyjnie gra na czas. Podobnie jak w październiku 2015 roku, złożył wniosek do Starostwa Powiatowego w Gryficach o wydanie pozwolenia na budowę.

Okazuje się jednak, że jego ruchy – przynajmniej na razie – są pozorne. Bo jak tłumaczy Dariusz Grochowicz, dyrektor powiatowego wydziału architektury, urbanistyki i budownictwa wniosek FERROPLASTU – tak jak przed blisko rokiem – znów jest niekompletny. – Jest parę rzeczy do uzupełnia, ale to, co kluczowe to brak zezwolenia konserwatora zabytków na przeprowadzenie robót – mówi D. Grochowicz.

 Od 7 lat wiatr hula

W sierpniu tego roku minęło 7 lat od chwili, gdy spółka ze Świdwina kupiła od gminy za kwotę 737 tysięcy złotych działkę przy ul. Słowackiego. Zgodnie z zapisami pierwszej umowy, inwestor miał zakończyć budowę nie później, niż w terminie 4 lat od podpisania pierwszej w sierpniu 2009. Mógł wówczas wywalczyć nowy termin zakończenia robót, wykazując, że przedłużenie prac miało związek z odkrywkami archeologicznymi.  Co też zrobił. Wydłużające się działania archeologów dały trochę czasu firmie. Gdy jednak naukowcy wynieśli się z działki przy Słowackiego, ta zaczęła zarastać chwastem, a inwestor nie kwapił się, by zacząć inwestycję.

Wreszcie po naciskach opinii publicznej i pytaniach, dlaczego poprzedni burmistrz Zdzisław Matusewicz nie zdyscyplinuje firmy, w marcu 2015 roku  jego zastępca, Stefan Warcholak podpisuje z FERROPLASTEM aneks do umowy. Na jego mocy inwestor  ma czas do 31 maja 2015, by zacząć budowę.

Wreszcie kończy się rok a jedyny ruch, jaki wykonuje Ferroplast to złożenie wniosku o pozwolenie na budowę, który ze względu na rażące braki zostaje odrzucony. Opinia publiczna wciąż zadaje trudne pytania, dziwiąc się dlaczego Matusewicz nie nalicza inwestorowi kar. Ten wyjaśnia, że jest w sporze z firmą, która uparcie twierdzi, że rozpoczęła prace budowlane, bo przecież rozebrano „relikty zabudowy piwnic”.

Domański ma nadzieję

Od początku 2016 roku na terenie działki pełna stagnacja. Okres referendum, tymczasowa obecność pełniącego obowiązki burmistrza a wreszcie wybory nowego gospodarza gminy – to czas, kiedy Ferroplast nie wychodzi z cienia. Wreszcie przed kilkoma dniami dochodzi do spotkania, po którym Józef Domański powie: – Odkąd zostałem burmistrzem przeprowadziłem już kilka rozmów na temat przyspieszenia budowy, w tak zwanym „dołku naprzeciwko kościoła”. Dzisiaj spotkaliśmy się z ludźmi, którzy są zaangażowani w tą zabudowę i zapadły konkretne deklaracje – mówi. Doda także, że  „zawsze należy wierzyć, ale być również trochę upartym w swoich działaniach. Cieszę się, że udało się dojść do porozumienia”.

– Być może okaże się, że za dzień lub dwa dostaniemy pozytywną opinię konserwatora – mówi Dariusz Grochowicz. Fakt, że po blisko roku Ferroplast składa znów niekompletny wniosek bez kluczowego dokumenty psuje jednak pijarowski obrazek.

 

Sprawdź także

Nadmorska Kolej Wąskotorowa pojedzie z WOŚP

Już dzisiaj, 12 stycznia, Nadmorska Kolej Wąskotorowa wyruszy w trasę z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.