poniedziałek, 28 Maj 2018
Home / GRYFICE / Trudne powroty. Rekonstrukcja przyjazdu sybiraków do Gryfic

Trudne powroty. Rekonstrukcja przyjazdu sybiraków do Gryfic

17 września 1939 r. bez wypowiedzenia wojny, Związek Radziecki zaatakował Polskę. Rozpoczęła się nierówna walka. Czerwonoarmiści rozpoczęli wywózkę na Syberię. W 77. rocznicę zbrojnej napaści na Polskę oraz 70. rocznice przyjazdu zesłańców do Gryfic, na dworcu kolejki wąskotorowej odbyła się wyjątkowa rekonstrukcja.

– To było prawdziwe piekło – wspominają zesłańcy. – Już sama podróż była koszmarem, nie mówić już o mieszkaniu w tej piekielnej krainie – Syberii – dodają sybiracy. W 77. rocznicę zbrojnej napaści na Polskę oraz 70. rocznice przyjazdu zesłańców do Gryfic, na dworcu kolejki wąskotorowej odbyła się rekonstrukcja przeprowadzona przez członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz” z Trzebiatowa oraz uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Czesława Miłosza w Gryficach opowiadająca o przybyciu pierwszych sybiraków do Zagórza (Gryfic). – W tym roku postanowiliśmy przypomnieć wydarzenia mniej smutne. Mija 70 lat odkąd sybiracy zostali przywiezieni na ziemie odzyskane i właśnie tę rocznicę chcieliśmy przypomnieć – powiedziała Jadwiga Milczarczyk, prezes Koła Związku Sybiraków w Gryficach. – Chwile przyjazdu na zachód dla samych sybiraków nie były radosne. Przecież oni nie wracali do swoich domów. Swoje domy pozostawili na Kresach i tam nie pozwolono im wrócić. Oczywiście, zniknęło bezpośrednie zagrożenie życia, ale pozostała niepewność o ich dalszy los.  Sybiracy szybko przekonali się, że są obywatelami drugiej kategorii – dodała Jadwiga Milczarczyk. Jak zatem wyglądał dzień przyjazdu sybiraków do Zagórza? – Z przekazów wiemy, że ten dzień wyglądał trochę inaczej niż my to dzisiaj pokazujemy. Zakończenie naszej rekonstrukcji jest bardzo optymistyczne. Tak naprawdę oni jeszcze przez tydzień koczowali w tym miejscu. Wysadzono ich na tych torach, spali jeszcze w wagonach. Więc, z czego mieli się cieszyć – dodała prezes Milczarczyk.

Organizatorami wydarzenia byli: Związek Sybiraków Koło Terenowe w Gryficach,  Nadmorska Kolej Wąskotorowa,  Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz”, Stowarzyszenie Przyjaciół Gryfic, Gryficki Dom Kultury, Fundacja Edukacji i Rozwoju Pomorzanin.

rekonstrukcja-powrot-z-syberii-17092016-11

Sprawdź także

Skate Jam Gryf Arena 2018

2 czerwca o godzinie 12.00 rozpocznie się tegoroczna edycja Skate Jam Gryf Arena 2018. Przewidziane …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.