poniedziałek, 24 Luty 2020
Home / BROJCE / Witaj szkoło, ale jaka? Rozpoczęcie nowego roku szkolnego już w czwartek

Witaj szkoło, ale jaka? Rozpoczęcie nowego roku szkolnego już w czwartek

Punktualnie o godzinie 9.00 w większości szkół Powiatu Gryfickiego uczniowie przywitają nowy rok szkolny 2016/17. Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadza sporo zmian. Między innymi znosi obowiązek szkolny dla sześciolatków. Do egzaminu kompetencji nie przystąpią uczniowie klas szóstych.

Witaj szkoło, ale jaka? – zadają sobie pytanie rodzice uczniów a także nauczyciele. Nowy rok szkolny rozpocznie się w czwartek 1 września, a zakończy co jest oczekiwaną od dawna zmianą 23 czerwca – tydzień wcześniej, niż w poprzednim roku. Nowością w rozpoczynają się roku będzie możliwość pozostawienia sześciolatków w przedszkolu. MEN zniósł dla nich obowiązek szkolny. Wedle szacunków ministerstwa naukę w klasach pierwszy szkoły podstawowej rozpocznie naukę ok. 210 tys. dzieci, w tym ok. 83 tys. sześciolatków. Aż 82. procent rodziców dzieci 6 – letnich zdecydowało, że ich dzieci pozostaną w przedszkolach, a zaledwie 18. proc pójdzie do szkoły. Co ciekawe, 91 tys. dzieci 7-letnich, które nie rozpoczęły w ubiegłym roku nauki w wieku lat sześciu oraz 45 tys. dzieci siedmioletnich, które rozpoczęły naukę rok wcześniej jako sześciolatki, ale na wniosek rodziców zostały ponownie zapisane do pierwszej klasy.

MEN znosi również egzamin kompetencji dla uczniów klas szóstych. Ma to związek z zapowiedziami o likwidacji gimnazjów. Uczniowie nie będą pisać sprawdzianu, ponieważ ich nauka zostanie przedłużona do ośmiu lat. Po jej zakończeniu, uczeń będzie kontynuował naukę bądź w liceum ogólnokształcącym, które zostanie wydłużone z trzech do czterech lat lub w szkole zawodowej. Szczegóły związane ze zmianami w strukturze szkół zostaną przedstawione w połowie września.

Gryfickie.info

Sprawdź także

Nadmorska Kolej Wąskotorowa pojedzie z WOŚP

Już dzisiaj, 12 stycznia, Nadmorska Kolej Wąskotorowa wyruszy w trasę z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.