poniedziałek, 24 Luty 2020
Home / PŁOTY / Aby referendum w Płotach było ważne w głosowaniu musi wziąć blisko 33% wyborców
ADTT

Aby referendum w Płotach było ważne w głosowaniu musi wziąć blisko 33% wyborców

Drugiego października mieszkańcy gminy Płoty zdecydują o losie burmistrza oraz rady gminy. To właśnie na ten dzień Komisarz Wyborczy w Szczecinie wyznaczył termin referendum, które będzie ważne jeśli do urn pójdzie około 33% wyborców.

O inicjatywie referendalnej mówiono w Płotach od wielu miesięcy. Ostatecznie 2 czerwca grupa obywateli powiadomiła Komisarza Wyborczego w Szczecinie o zamiarze przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Mariana Malińskiego, burmistrza Płotów oraz rady miejskiej przed upływem kadencji. Pod koniec lipca inicjatorzy referendum złożyli stosowny wniosek wraz z wymaganymi podpisami poparcia.

Do wniosku załączyli długą listę zarzutów pod adresem Mariana Malińskiego. Mowa m.in. o paraliżowaniu prac Rady Miejskiej w Płotach, forsowaniu własnego stanowiska dzięki większości głosów w radzie, obrażaniu i dyskredytowaniu radnych opozycji a także o nepotyzmie. Największym grzechem rady miejskiej, który miał przekreślić sens jej działania w oczach grupy inicjatywnej była decyzja w sprawie likwidacji szkół i jak mówią ludzie z komitetu referendalnego brak kontroli nad działaniami burmistrza.

By, referendum zakończyło się sukcesem w głosowaniu musi wziąć udział nie mniej niż 3/5 biorących udział w wyborach burmistrza i rady. W wyborach Rady Gminy w Płotach w 2014 r. głosowało 3888 mieszkańców, co dało frekwencję 53,52%. Oznacza to, że aby referendum w sprawie odwołania rady było ważne frekwencja musiałaby wynieść około 32%.W przypadku wyborów burmistrza w 2014 r. zagłosowało 4071 uprawnionych, co dało frekwencję 55,81%. Zatem referendum w sprawie odwołania burmistrza Mariana Malińskiego będzie skuteczne, gdy w głosowaniu weźmie udział około 33,5% mieszkańców.

Gryfickie.info

 

Sprawdź także

Decyzja lokalizacyjna dla rurociągu Baltic – Pipe

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc podpisał decyzję lokalizacyjną dla polskiej części rurociągu podmorskiego Baltic Pipe. Decyzja …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.