Home / POWIAT / W połowie września mieszkańcy gminy Rewal wybiorą nowego radnego

W połowie września mieszkańcy gminy Rewal wybiorą nowego radnego

18 września w gminie Rewal odbędą się wybory uzupełniające. Procedura ma związek z wygaszeniem przez wojewodę mandatu radnej Agnieszki Tasarz.

Jeszcze w czerwcu Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę na zastępcze zarządzenie wojewody zachodniopomorskiego w sprawie wygaszenia mandatu. NSA podzielił zdanie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który wcześniej ocenił, że decyzja Piotra Jani w sprawie wygaszenia mandatu była zgodna z prawem. 18 września dowiemy się, kto zastąpi w radzie Agnieszkę Tasarz. Jak na razie zarejestrowano dwa komitety.

 W ocenie wojewody i sądu radna złamała art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. Wynika z niego, że radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której uzyskali mandat.  Jak również zarządzać taką działalnością, być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu ów działalności. Jeśli radny przed rozpoczęciem wykonywania mandatu prowadził działalność gospodarczą, o której mowa w ustawie jest obowiązany do zaprzestania jej w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia ślubowania. Niewypełnienie tego obowiązku stanowi podstawę do wygaszenia mandatu radnego.

Gryfickie.info

Sprawdź także

Tak zagra Orkiestra w Trzebiatowie. Szczegółowy program

W najbliższą niedzielę 12 stycznia w całej Polsce zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W Trzebiatowie …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.