poniedziałek, 24 Luty 2020
Home / POWIAT / Głos mieszkańców w sprawie problemu kompostowni

Głos mieszkańców w sprawie problemu kompostowni

Obywatelska inicjatywa w sprawie walki z uciążliwym smrodem z kompostowni nabiera rozpędu.

Po naszych naciskach Wodociągi ustanowiły numer telefonu do zgłaszania smrodu z oczyszczalni. W informacji nie podali, że ten numer jest naszym pomysłem, tylko, że ustanawiają go w związku z cytuję „otrzymywanymi w ostatnim okresie sygnałami (…) uciążliwości zapachowej”. Litości, co znaczy „ostatnio otrzymywanymi”? Przecież śmierdzi od lat, były dziesiątki skarg a nawet petycje z podpisami. Ale nie chcę już się nad tym znęcać. Ważne, że w końcu pokazała się jakaś dobra wola za co dziękuje osobiście Panu Grzegorzowi Jelonkowi. Mam dwa apele, jeden do mieszkańców, drugi do władz oczyszczalni.

1 – Drodzy mieszkańcy apeluję o każdorazowe wysłanie SMS na numer:
695 995 412
W SMS-ie podawajmy adres i czas występowania zapachu. Być może, gdy Wodociągi zarzucone zostaną informacjami o smrodzie, przestanie krążyć argument, że  wyolbrzymiamy problem. Jednocześnie bardzo proszę o rzetelność i nie wysyłanie SMS na wyrost. Jeśli ma to być akcja skuteczna, to bardzo proszę o wysyłanie wyłącznie prawdziwych informacji, ale bez pomijania żadnego zdarzenia wystąpienia zapachu. Proszę również mieszkańców o składanie skarg pisemnych na ręce Burmistrza naszej gminy. O problemie zdają się w Gminie nie wiedzieć, albo udawać. Zarzućmy ich skargami na piśmie, wystarczy kilka słów i złożone pismo w sekretariacie. Nadarza się wyjątkowa okazja pchnąć sprawę dalej i nie patrzmy jeden na drugiego tylko sami bierzmy się do działania. Napisanie skargi do urzędu trwa kilka minut, wysłanie SMS jeszcze mniej. Nie machajmy ręką, nie czekajmy, że inni to zrobią, pokażmy że ten problem jest duży i bardzo ważny. Nie róbmy grzechu zaniechania. Pojawiła się nadzieja nie zaprzepaśćmy jej lenistwem.

2 – Drugi apel kieruje do Zarządu ZWiK Trzebiatów. Dziękuję, że przyjęli Państwo propozycje ustanowienia telefonu zgłoszeniowego. Dziękuję też za chęć modernizacji doraźnej środków ochrony przed rozprzestrzenianiem się zapachu. Rozumiem, że nie jest to inwestycja raz na zawsze załatwiająca problem, ale jest to pierwszy krok na drodze pomocy ludziom objętych występowaniem zapachu. Poza podziękowaniami mam też apel. Bardzo proszę o sporządzenie ulotek z numerem telefonu i prośbą o zgłoszenia zapachu. Bardzo proszę o dołączenie tych ulotek do wszystkich rachunków za wodę roznoszonych do wszystkich klientów wodociągów. Proszę również o dołączenie tej informacji do rachunków wysyłanych elektronicznie. Jeśli jest jakiś problem z kosztami sporządzenia ulotki, mogę je pokryć z własnej kieszeni. Nie wszystkie osoby czytają Internet i ogłoszenia w Urzędzie. Natomiast rachunki czytają wszyscy. Jeśli chcemy skuteczności akcji to zróbmy wszystko co w naszej mocy aby zgłaszać smród mogło jak najwięcej osób, których temat dotyka. Wiem, że zapach czuć czasem nawet w odległych Mirosławicach. Takie zgłoszenia z całego miasta pozwolą Wam zapewne na zebranie więcej danych. Będzie to tez kolejny gest w stronę poszkodowanych ludzi. Drukowana ulotka z numerem i prośbą o sms dołączona do każdego rachunku to prosty i niezwykle skuteczny. Liczę na dobra wole i w tej kwestii i odpowiedź na forum publicznym.

Pozdrawiam wszystkich i życzę świeżego powietrza – Krzysztof Wasilewski.

Sprawdź także

Nadmorska Kolej Wąskotorowa pojedzie z WOŚP

Już dzisiaj, 12 stycznia, Nadmorska Kolej Wąskotorowa wyruszy w trasę z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.