piątek, 22 Listopad 2019
Home / BROJCE / Zamiast letniej kiecki – mammografia. O ważnym badaniu, którego unikamy
SONY DSC

Zamiast letniej kiecki – mammografia. O ważnym badaniu, którego unikamy

Kobiety bądźcie dla nas dobre na wiosnę – śpiewał Wojciech Młynarski. A gdybyśmy tak, zamiast dla mężczyzn postanowiły być dobre dla siebie. I zadbały nie tylko o nową sukienkę na ciepłe dni. Postawmy na zdrowie. Zróbmy badanie mammograficzne, dzięki któremu można zdiagnozować nawet niewielkie zmiany.

Tak niewiele, a tak dużo

Kiedy jesień i słota, a każdy dzień nieubłaganie zbliża do Święta Zmarłych jakoś naturalnie przychodzi nam myślenie o śmierci i chorobach. Marsze „Różowej Wstążki”, kampanie społeczne w tym czasie zwracają naszą uwagę. Wraz z pierwszymi podmuchem wiosny zapominamy o złym, które może czaić się pod skórą. Nowotwór? Badania kontrole?

– Bardziej pochylam się w tym czasie nad kolorem sukienki, niż badaniem mammograficznym – przyznaje szczerze Anna Mikowska ze Szczecina. – Zapominam o badaniu piersi, o zaproszeniach na cytologię czy mammografię. Jakoś odwlekam czas, kiedy pójdę na kontrolę do ginekologa – dodaje.

Tymczasem to właśnie nowotwór piersi jest najczęściej występującym u kobiet. To aż 1/4 wszystkich złośliwych nowotworów na które chorują panie. – Ryzyko zachorowania wzrasta u kobiet w wieku rozrodczym do menopauzy. Im więc jesteśmy starsze, tym bardziej powinnyśmy zwracać uwagę na stan piersi i wykonywać mammografię – tłumaczy ginekolog Teresa Czarnecka, z oddziału ginekologiczno – położniczego i patologii ciąży wojewódzkiego szpitala MEDICAM w Gryficach.

Nie jesteśmy troskliwe

Jak podkreślają lekarze ginekolodzy i radiolodzy badanie mammograficzne to podstawowe narzędzie diagnostyczne w wykrywaniu nowotworu piesi. – Mammografia jest bardzo czułym badaniem i rozpoznaje naprawdę niewielkie zmiany, nawet kilkumilimetrowe. Rak piersi w stadium przedinwazyjnym jest właściwie wyleczalny w stu procentach – tłumaczy Teresa Czarnecka. – Zmiany wczesne od pół do 2 centymetrów są wyleczalne w około 80 – 90 procentach. Zmiany większe stwarzają duże ryzyko, a rokowanie w takim przypadku jest zdecydowanie gorsze – dodaje, podkreślając, że badanie piersi nie zaczyna się od mammografii, ale od tzw. badania palpacyjnego, które wykonuje sama kobieta, a także jej lekarz, bardzo ważnym elementem diagnostyki jest badanie USG.

Panie bardzo nie lubią badać sobie same piersi. Mówią, że to trudne. – To prawda, bo podczas badania można wyczuć mnóstwo zgrubień, guzków, które niepokoją – mówi dr Czarnecka. – Ale większość guzków wykrywają właśnie same pacjentki, które nie muszą interpretować, tego, co czują. Muszą jednak znać swoje piersi. Jeśli kobieta znajdzie jakąś zmianę, zgłasza się do lekarza, który oceni czy mamy do czynienia z zagrożeniem i wówczas skieruje pacjentkę na badanie mammograficzne – dodaje.

Przełam strach

Gryficki szpital oferuje bezpłatne badanie mammograficzne dla pań w wieku od 50 – 69 lat w nowoczesnej pracowni mammograficznej, wyposażonej w wysokiej klasy aparat do mammografii. Pacjentki młodsze mogą wykonać badanie odpłatnie. Konieczne jest jednak skierowanie od lekarza. Do badania nie musimy w żaden specjalny sposób się przygotowywać. Zaleca się jednak – ze względu na komfort pacjentek – by nie robić go w pierwszych dniach miesiączki, jeśli kobieta jeszcze miesiączkuje. Ponieważ piersi w tym czasie są obrzmiałe i tkliwe. Podczas badania wykonuje się dwa zdjęcia. Jedno tzw. głowowo – ogonowe, a drugie skośno – boczne, z odwiedzeniem ręki, które pozwala dokładnie zobaczyć pachę.

Niestety badanie mammograficzne jest bolesne. Nie da się tego uniknąć. By uzyskać precyzyjny obraz – sutek musi być jak najbardziej spłaszczony. Dyskomfort jest chwilowy, za to wiedza jaką zyskuje kobieta i lekarz – bezcenna. Mammografia to badanie niezwykle dokładne. Pozwala znaleźć zmiany na bardzo wczesnym stadium choroby, które mogą być uleczalne z bardzo dużym powodzeniem. Dlatego warto porzucić myślenie „nie badam się, bo coś znajdę”.

Mammograf obsługuje technik. Panie w wieku od 50 – 69 lat mogą skorzystać bezpłatnie z badania. Wystarczy zgłosić się do rejestracji dla pacjentów (parter szpitala).

 

Sprawdź także

Trzebiatów jest wielki! Mamy już ponad 10 tysięcy na mural! Pomożecie?

Miasto opanowało muralowe szaleństwo! To jak pospolite, społeczne ruszenie w ważnej dla przestrzeni miejskiej sprawie! …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.