niedziela, 22 Wrzesień 2019
Home / GRYFICE / Będą nowe trasy rowerowe! Jest szansa na połączenie Trzebiatowa z wybrzeżem

Będą nowe trasy rowerowe! Jest szansa na połączenie Trzebiatowa z wybrzeżem

Program budowy nadmorskiego pasa ścieżek rowerowych ruszy już w przyszłym roku. Jest szansa na połączenie Nowielic z Mrzeżynem. Trasa Nadmorska połączy m.in. Międzyzdroje z Pobierowem.

Kolejne zachodniopomorskie samorządy podpisały listy intencyjne w sprawie budowy tras rowerowych. W gronie miast i gmin znalazło się 70 podmiotów m.in. Kołobrzeg, Świnoujście, Białogard, Dziwnów, Karlino, Międzyzdroje, Sianów, Wolin, Darłowo, Rewal, Postomino, Świeszyno, Siemyśl, Ustronie Morskie, Będzino, Mielno, Trzebiatów, a także powiaty Kamieński i Gryficki oraz Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty.

Projekt, który chce realizować województwo zakłada stworzenie w ciągu kilku lat liczącej 1000 km spójnej sieci dróg rowerowych m.in. na wybrzeżu. W ramach promocji regionu powstaną 4 trasy rowerowe: Nadmorska,  Pojezierna, Trasa Bałtyk – Wałcz oraz Trasa Myśla – Tywa i Odra – Zalew. Odcinek biegnący przez Powiat Gryficki tzw. Trasa Nadmorska połączy zachodnią granicę Polski z Gdańskiem.  – Ścieżka będzie biegła wzdłuż pasa nadmorskiego przez teren gminy Trzebiatów i Rewal –  mówi Józef Domański, nowo wybrany burmistrz Trzebiatowa. – Jednakże to, co nas najbardziej interesuje to trasa Dolina Regi – Drawieński Park Narodowy, która swój początek będzie miała właśnie w Mrzeżynie. A stąd będzie wiodła do Nowielic i dalej na południe przez Gryfice i Płoty – dodaje w rozmowie z gryfickim.info.

Partnerzy biorący udział w przedsięwzięciu mogą liczyć na 85% dofinansowanie do inwestycji. Pierwszym źródłem finansowania, jakie zostało uruchomione na realizację sieci tras to środki Regionalnego Programu Operacyjnego. Alokacja z działania 4.6 w wysokości 10 mln euro pozwoli na dofinansowanie budowy ponad 70 km dróg rowerowych. Funkcję lidera, w imieniu Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego, będzie pełnić Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Równolegle ZZDW będzie przygotowywał dokumentację budowlaną na brakujące odcinki Trasy Nadmorskiej w zachodniej części województwa, gdzie luk w trasie jest dużo więcej. Zrealizowane zostanie m.in. połączenie Świnoujścia z Międzyzdrojami czy Międzyzdroje – Dziwnów – Pobierowo (budowa wzdłuż DW 102 i na terenach leśnych).

– Widzimy jak ważny jest to projekt dla naszych mieszkańców. Wielu z nich zobaczymy zapewne w następną sobotę w Szczecinie – tłumaczy Anna Mieczkowska, członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego zapraszając mieszkańców regionu do wzięcia udziału w 7 już Święcie Cyklicznym, które odbędzie się 4 czerwca w Szczecinie. W wydarzeniu spodziewany jest udział blisko 4 tysięcy rowerzystów.

13256411_1777617392457887_2715618267574518670_n_0-1

gryfickie.info

Sprawdź także

Posprzątają plaże w Mrzeżynie

Burmistrz Trzebiatowa oraz Burmistrz Goliny są patronami gry miejskiej, która w najbliższą sobotę odbędzie się …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.