piątek, 6 Grudzień 2019
Home / HISTORIA / Święto 3 Batalionu Zmechanizowanego Legii Akademickiej w Trzebiatowie. Zobacz zdjęcia

Święto 3 Batalionu Zmechanizowanego Legii Akademickiej w Trzebiatowie. Zobacz zdjęcia

Przedstawiciele Wojska Polskiego, kombatantów, byłych żołnierzy trzebiatowskiej jednostki, władz samorządowych oraz mieszkańcy gminy Trzebiatów wzięli udział w obchodach święta 3 Batalionu Zmechanizowanego w Trzebiatowie, który kultywuje tradycję Legii Akademickiej.

Uroczystość, która odbyła się 25 maja w Trzebiatowie, upamiętnia bój jaki 36 Pułk Piechoty Legii Akademickiej stoczyła w 1920 r. pod Duniłowiczami. Tego dnia polscy żołnierze w ciężkich walkach, zdobyli miejscowość Duniłowicze, a następnie odpierali zażarte kontrataki wroga. Sukces tych walk był tak wielki, że rocznice tego starcia ustanowiono w 1921 r. świętem 36 Pułku piechoty Legii Akademickiej, które jako święto przejął 3 Batalion Zmechanizowany Legii Akademickiej w Trzebiatowie.

– Jest to nasze wspólne święto – żołnierzy, ale również mieszkańców, którzy zawsze otaczacie nas sympatią i możemy liczyć na wasze wsparcie – powiedział ppłk Jarosław Jalowski, dowódca 3 bz LA w Trzebiatowie. – Z dumą nosimy tradycję Legii Akademickiej wspominając rektorów czterech warszawskich uczelni, którzy uniesieni patriotycznym zapałem utworzyli oddziały LA, następnie które brały udział w zwycięskiej wojnie z Rosją w 1920 r. Wspominamy walecznych żołnierzy 36 Pułk Piechoty Legii Akademickiej, którzy przelewając swoją krew, walczyli w Kampanii Wrześniowej czy też Powstaniu Warszawskim (…) To pamięć i szacunek dla tradycji kształtuje etos służby wojskowej. To zaszczyt, ale i ogromna odpowiedzialność – kontynuował ppłk Jalowski.

– 3 Batalion Zmechanizowany został sformowany na bazie 36 Brygady Zmechanizowanej LA. Jako bezpośredni spadkobierca, kultywuje te zaszczytne tradycje. Legią Akademicką był oddział złożony ze studentów warszawskich uczelni, którzy 1 listopada 1918 r. przedłożyli swoje dobro na rzecz odradzającej się Ojczyzny. Zaprzepaścili dalszą edukację, opuścili akademickie ławy, aby wstąpić do wojska – w czasie uroczystości powiedział płk Robert Orłowski, dowódca 7 Brygady Obrony Wybrzeża. – Na was żołnierze spoczywa wielka odpowiedzialność. Od was zależy czy będziemy godnymi następcami tych wszystkich wspaniałych i bogatych tradycji. Dziś przez wytężoną pracę i służbę możemy tylko udowadniać, że jesteśmy godni tej chlubnej spuścizny – podkreślił płk Orłowski.

– Wzorce należy czerpać zawsze od najlepszych i wy jesteście taką wyróżniająca się jednostką. Od początku swojego istnienia kultywowaliście głęboko zakorzenione w naszej świadomości tradycję – powiedział Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. – Tak jak dziesiątki lat temu, tak i dzisiaj ta tradycja jest pielęgnowana, zakorzeniona w sercach młodych, zdolnych ludzi. Należy również podkreślić fakt współpracy batalionu z samorządem i społecznością lokalną. W batalionie, klasy o profilu wojskowym mają możliwość pobierania specjalistycznych lekcji – dodał Olgierd Geblewicz.

Sprawdź także

Gryficka Parada Światła. Weź udział w tym wyjątkowym wydarzeniu

Już po raz drugi, 19 grudnia, ulicami Gryfic przejdzie Parada Światła i jak zapewniają organizatorzy …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.