środa, 23 Październik 2019
Home / TRZEBIATÓW / Gimnazjaliści z Trzebiatowa zdążą przed powodzią. Zobacz zdjęcia

Gimnazjaliści z Trzebiatowa zdążą przed powodzią. Zobacz zdjęcia

zdążyć-przed-powodziom-10052016-20

 

 

 

 

 

 

 

Dzięki zakończonym inwestycjom rzeka Rega na terenie gminy Trzebiatów nie stwarza już zagrożenia powodziowego takiego jak kilka lat temu. Jednak wiedząc jak niebezpiecznym żywiołem jest woda, młodzi ludzie z Trzebiatowa już od dwóch lat uczestniczą w konkursie ogłoszonym przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – „Zdążyć przed powodzią”.

– Nigdy nie wiemy jak potoczą się nasze losy. Lepiej wiedzieć przed, niż uczyć się gdy jest już za późno – powiedział mjr rez. Ryszard Wroński, nauczyciel przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa, sędzia główny konkursu, który 10 maja odbył się w Publicznym Gimnazjum w Trzebiatowie. W gminnym etapie w rywalizacji udział wzięli gimnazjaliści podzieleni w 3 i 5 osobowe zespoły. Konkurencje przed nimi postawione wymagały wiedzy jak zachować się w czasie powodzi oraz w jaki sposób udzielić pomocy poszkodowanym, a także jak zabezpieczyć ich mienie. Konkurs zorganizowany już po raz 8. zrzesza uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych zamieszkujących tereny szczególnie narażone na wystąpienie powodzi. Finał wojewódzki odbędzie się w czerwcu w Szczecinie. – W ramach rywalizacji uczestnicy muszą poradzić sobie z zadaniami teoretycznymi i sprawnościowymi takimi jak udzielenie pierwszej pomocy, tworzenia węzłów ratowniczych czy też budowania tamy z worków według określonych wzorców. Dzisiaj Rega nie stwarza już takiego zagrożenia, ale ta wiedza, oby nigdy nie była konieczna, może im się jednak przydać. Nigdy nie wiemy jak potoczą się nasze losy – podkreślił Ryszard Wroński.

– Cieszymy się, że możemy pomagać w organizacji tych zawodów. Współpraca pomiędzy OSP Trzebiatów, a innymi instytucjami, w tym szkołami, zawsze układała się wzorowo – powiedział Marian Sobczak, komendant miejsko – gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych w Trzebiatowie. – Rzeka Rega może już nigdy nie będzie nam zagrażała. I oby tak było. Jednak nigdy nie wiemy jakie kataklizmy mogą nas spotkać. Od kilku lat słyszymy jakie anomalia pogodowe pojawiają się w naszym kraju. Często jest tak, że oberwanie chmury może spowodować podtopienia. Wiedza zdobyta przez tych młodych ludzi może skutkować tym, że będą oni wiedzieli jak postępować w czasie tych niebezpieczeństw – dodał Sobczak.

 

Sprawdź także

Festiwal o „Złoty Klucz”

Będzie to już 17. edycja festiwalu, w trakcie którego swoje talenty zaprezentują osoby niepełnosprawne. Organizatorem …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.